MHP tam kadro tezkereye evet diyecek

MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Cumartesi günü TBMM'de oylanacak Irak ve Suriye tezkeresinin TBMM’ye geldiğini ifade ederek, Meclisin olağanüstü toplanacağını ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu tezkereye destek vereceğini kaydetti. Aras, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) aldığı referandum kararına başından beri karşı olduklarını dile getirdi.

Güncel 25.09.2017, 00:27
572
MHP tam kadro tezkereye evet diyecek

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin referandum ile bağımsızlığını ilan etmek istediğini belirten Aras, bu kararın gündeme geldiğinde en sert tepkiyi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erdiğini vurguladı. Bunun savaş anlamına geldiğini ve Türkiye'nin kararlığını göstermesi gerektiğini dile getiren Aras, “Dosta düşmana kararlılığımızı göstermek için hem bu tezkere, hem sınırda yapılan tatbikatlar çok önemlidir.

Milli Güvenlik Kurulu'ndan çıkan net karar çok önemlidir. Bu irade tüm ikazlara rağmen referandumun yapılması halinde Türkiye’nin ikili ve uluslar arası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutacağını belirtmiştir.

Türkiye'nin tavrını bütün uluslararası camia görmek zorundadır. Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü bizim için başından beri önemlidir. Bu referandumun nihai hedefi bir Kürdistan kurmaktır. Bu, sadece Kuzey Irak'la sınırlı olan bir Kürdistan değil, yarın kuzey Suriye, daha sonra Türkiye ve İran'ı kapsayacak şekilde hedefleri vardır. Dolayısıyla bunu başından itibaren kesmek, Türkiye açısından önemlidir.

Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları bulunmaktadır. Haziran 1926'da yapılan Ankara Antlaşması'ndan kaynaklanan haklarımız vardır. Çünkü Musul ve Kerkük Misak-ı Milli sınırlarımız içindedir. Burayla ilgili herhangi bir problem olduğunda Türkiye'nin doğrudan hakkı vardır. Bu anlamda Türkiye'nin, dolayısıyla hükümetin kararlı olmasını, bu işin sonucu nereye gidecekse oraya kadar giderek müdahale etmemiz gerektiğini belirtiyoruz. Burada vereceğimiz en küçük taviz Türkiye'ye çok pahalıya mal olacaktır.

Türkiye'nin gerektiğinde Kuzey Irak'a girecektir, hiçbir şekilde orada sömürge bir Kürdistan kurulmasına müsaade etmeyecektir. Türkiye bütün gücünü kullanarak, bölgeye müdahale etmelidir.

Milliyetçi Hareket Partisi TBMM’de görüşülecek olan Irak ve Suriye tezkerelerinde tam kadro olumlu oy kullanacaktır. Bu yapılması düşünülen referanduma karşı TBMM’den verilecek kararlı ve güçlü sesi bütün dünya görecektir” dedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:51
Öğle 12:57
İkindi 15:29
Akşam 17:52
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@