“Meyve ağaçları kışın bakım ister”

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, bahçe sahiplerine kış aylarında özellikle meyve ağaçlarının bakımlarını yapmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Güncel 09.12.2019, 22:20
866
“Meyve ağaçları kışın bakım ister”

İlimizde yetiştiriciliği yapılan sert çekirdekli ve yumuşak çekirdekli meyvelerde görülen hastalık ve zararlılara karşı sonbahar ve ilkbahar aylarında koruyucu olarak mücadele yapılması gerektiğini belirten Sarı, “Meyve ağaçları ve bağlar sonbaharda havaların soğuması ile birlikte yapraklarını dökerler, vejatatif gelişmesini tamamlayarak kış dinlenmesine geçerler. Bu durum ilkbaharda havaların ısınıp gözlerin patlama devresine kadar devam eder. Bu dönemde ağaçlar dinlenmeye çekildiği gibi bahçelerimize musallat olan hastalık ve zararlı etmenleri de toprağın 15 cm altında, ağacın gövde, çatlak ve kabukları altlarında yere dökülen yaprak ve meyve üzerinde kuruyan dal ve sürgünler üzerinde geçirirler. Yumuşak çekirdeklerin en önemli hastalıklarından olan karaleke hastalığının etmeni kışı yere dökülen yapraklarda ve ağaç üzerlerindeki sırçalı dallar üzerinde geçirirler. Yine yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarının en önemli zararlılarından olan elma iç kurdu kışı dalların çatlakları arasında, kuru dallar üzerinde, gövdedeki yarıklar arasında larva halinde geçirirler. Sert çekirdekli meyve ağaçlarının önemli hastalıklarından bakteriyel ve dal kanseri etmeni, kışı hasta ağaçların kanser yaralarında, gözlerde, çatlaklarda, yapraklarda, kurumuş dallarda ve bazı yabancı otlar üzerinde geçirirler” dedi.

Sonbaharda veya erken ilkbaharda toprak işlemesi yapılarak, toprakta kışı geçiren bazı canlıların yuvasının bozulması, yabancı otların ise yok edilmesi gerektiğini bildiren Sarı, “Yabancı otlar üzerinde bazı canlılar kışı geçirebilmekte, yabancı otların çok olduğu bahçelerde fareler fidan köklerine da çok zarar verebilmektedir. Bu nedenle bu dönemde yabancı otlar yok edilmelidir.

Budama yapılarak budama artıkları, yere dökülen yaprak ve meyveler, kuruyan dallar toplanıp imha edilmelidir. Bu şekilde bahçedeki etmenlerin populasyonu azaltılmış, baharın daha az ilaçlama yapmış oluruz.

İlkbaharda havaların ısınmasıyla hastalık ve zararlı etmenleri kışladıkları yerden çıkarak ağacın dal sürgün yaprak ve meyvelerinde zarar vermeye başlarlar. Kış döneminde hastalığın ortaya çıkmasını veya zararlının ekonomik zarar eşiğine ulaşmamasına engel olmak için kimyasal mücadele yerine entegre mücadeleye önem verilmeli, kültürel mücadele daha çok yapılmalıdır. Bu kültürel mücadeleler arasında: Sonbahar veya erken ilkbaharda toprak işlemesi yapılması zararlı popülasyonunun azalmasını sağlar. Çeşitli yabancı otları yok eder. Budama yapılarak budama artıkları kesilen dallar, yapraklar toplanıp imha edilmelidir.

Ayrıca sert çekirdeklilerde bakteriyel kanser veya yumuşak çekirdeklilerde ateş yanıklığı gibi hastalıklar o yıl görülmüş ise Sonbaharda yapraklar döküldükten sonra iklim şartlarına göre %3’lik bordo bulamacı yapılmalıdır. Ayrıca ilkbahar ayında ise Mart ayı başı gibi gözler patlamadan önce bordo bulamacı tekrarlanmalıdır. İlkbaharda uygulanacak olan bordo bulamacı ise %2’lik oranda bütün meyve ağaçlarına yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Son olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı yaptığı açıklamada, yetiştiricilik yapan üreticilere bitki koruma konusunda olumsuz bir durumda karşılaşılması durumunda ilgili yerlere yapacakları müracaatları en kısa sürede herhangi bir ücret talep etmeden değerlendirmek ve çözüm üretmek için çalıştıklarını bildirerek, tüm çiftçilere hayırlı bol kazançlar diledi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@