“Mevlana yaşamımıza ışık olan şahsiyet”

Mevlana ve Mesnevi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Avşar, öğrencilere Hz. Mevlana'yı anlattı.

Güncel 23.12.2016, 23:15
1059
“Mevlana yaşamımıza ışık olan şahsiyet”

Çorum Kent Konseyi’nin daveti üzerine Çorum’a gelen Prof. Dr. Ziya Avşar, Öğretmen Mukadder Akaydın Anadolu Lisesi ve Özejder Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen programlarla öğrencilere Hz. Mevlana’yı anlattı. Mevlana’nın dini görüşünden, felsefi düşüncesinden ve yaşamından örnekler veren Avşar, “Hz. Mevlana, bizlere yaşamımızda ışık olan bir şahsiyet. Onun yaşamına baktığımız zaman maddiyata önem vermeyen, Allah aşkı ile yanıp tutuşan dünya yaşamını hiç sayan bir anlayışla karşılaşıyoruz. Aslında Mevlana, yaptıklarıyla, söyledikleriyle insanların dünyevi hırslarından uzaklaşarak hoşgörü ve sevgi çerçevesinde, nefsinden arınmış olarak yaşaması gerektiğini öğütlüyor bizlere” dedi.  

Kent Konseyi olarak konferans ve seminerlere devam edeceklerini dile getiren Çorum Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan, “743. Vuslat yıldönümünde Hz. Mevlana’yı anlatmak için Prof. Dr. Ziya Avşar Çorum’a geldi. Bizleri kırmayarak buraya gelen hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Ziya Avşar.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@