“Mesleki onurumuz için hastane acillerinde nöbet tutmayacağız”

Çorum Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Çorum Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ali Yılmaz, aile hekimleri olarak toplum sağlığı ve meslek onuru için hastane acillerinde nöbet tutmayacaklarını bildirdi.

Güncel 28.04.2014, 22:03 28.04.2014, 23:23
585
“Mesleki onurumuz için hastane acillerinde nöbet tutmayacağız”

Çorum Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Çorum Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ali Yılmaz, aile hekimleri olarak toplum sağlığı ve meslek onuru için hastane acillerinde nöbet tutmayacaklarını bildirdi.

Yıllardır birinci basamak sağlık çalışanlarının sağlık hizmetlerinin aksadığı birimlerde çalıştırılarak sorunların giderilmeye çalışıldığını ifade eden Yılmaz, “Bu anlayışı ortadan kaldırma vaadiyle başlatılan Aile Hekimliği sisteminin, sağlık çalışanlarına sadece performansa dayalı, sözleşmeli, esnek çalışma modelini yerleştirmeye yönelik gayret taşıdığını gördük.

Sağlık Bakanlığı, Aile Sağlığı Merkezi sağlık çalışanlarına 6514 sayılı torba yasa ile kamu hastane acillerinde ve 112 istasyonlarında “ayda asgari sekiz saat” nöbet uygulaması getirmiş; nöbetin usul ve esasları Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 09.04.2014 tarihinde ilan edilmiş, Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından gönderilen yazı ile de ASM’deki sağlık çalışanlarına Mayıs ayı içinde nöbet tutma hazırlıkları başlatılmış ve bazı illerde nöbet listeleri yayınlanmıştır” dedi.

Dr. Yılmaz, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Aile Sağlığı Merkezindeki sağlık çalışanlarını, kamu hastane acillerinde ve ya 112 istasyonlarında nöbet tutmaya zorlamanın, sağlık çalışanlarının kazanılmış haklarının gaspı anlamına geleceğini, yasallık kazandırmak adına yapılan düzenlemelerin kamuoyu nezdinde meşru olmadığını ve acilden hizmet alan halkın bu uygulamadan zarar görebileceğini bir kez daha vurgulama gereği duyuyoruz.

Aile Sağlığı Merkezi çalışanları, Sağlık Bakanlığının acil nöbet dayatmalarına karşı aylardır süren kararlı bir direniş başlatmış, birinci basamak sağlık hizmet alanı dışında dayatılan hiçbir görev ve sorumluluğu kabul etmeyeceklerini ilan etmiştir. Bu amaçla birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirilmiş, bu uygulamaya dayanak teşkil eden yasa maddelerinin iptali için muhalefet partisi TTB adına Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştur. Ayrıca Nöbet genelgesinin iptali içinde gerekli hukuki girişimler başlatılmıştır.

Suriye de yaşanan savaş ile birlikte halkımız birçok salgın hastalık riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Yıllar önce kökünü kuruttuğumuz polio virusu(çocuk felci) toplumu tehdit etmeye başlamış, Kızamık ve Suçiçeği salgın düzeyine varmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlerine en çok ihtiyaç duyacağımız hassas bir dönemden geçerken, aşı kampanyalarını sağlık meslek lisesi öğrencilerinden alınan desteklerle yürütürken, yani çocuklarımıza aşı yapacak sağlık çalışanı bulmada zorlanırken, bu alanı en iyi bilen, yürüten birinci basmak sağlık çalışanlarını ayrı bir mesleki eğitim ve deneyim gerektiren hastane acillerinde görevlendirmek hangi nesnel gerekçelere dayanmaktadır?

Dayatılan nöbetleri tutmayacağımızı gerekçeleriyle bildiren dilekçelerimizi Halk Sağlığı Müdürlüğüne iletmek için bu gün buradayız, bu tepkimizi ayrıca 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü saat 12.00’de Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde toplanarak bir kez daha göstereceğiz.

Bu haklı, onurlu ve meşru mücadelemizi kendi temel haklarımızı korumak ve toplumun sağlık hakkını savunmak için kararlılıkla sürdüreceğiz.

Bu haklı mücadelemizde halkımızın yanımızda yer alacağına inanıyoruz. Sağlık yöneticilerini, sesimize kulak vermeye, yanlış sağlık politikaları ve uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@