13 Şubat 2014 Perşembe 22:12
Meryem Karataş: “Emperyalist çıkarlar uğruna Suriye’de taşeronluk yapılıyor”
Bu kez de Hama kentinin Ma’an Köyü’nde bir Alevi katliamı yaşandığını dile getiren Meryem Karataş “Onlarca sivil insan vahşice katledildi. Öldürdükleri Alevilerin evlerinin çatısına çıkarak, "onları müslüman yaptık" diye haykıran katilleri lanetliyoruz. Sivil halka yönelik bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Bu katliamın siyasi ve fiili sorumluları er ya da geç insanlık suçu işlemekten uluslararası alanda ceza mahkemesinin önüne çıkarılmalıdır” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarının ve Başbakan’ın bu katliam konusunda suskun kalmasını Alevi karşıtlığı üzerine kurgulanan Suriye siyasetinin bir devamı olarak gördüklerini vurgulayan Karataş, şu açıklamayı yaptı:

“Bu tür katliamlara gözlerini ve yüreklerini kapatanlara, büyük bir sessizlikle seyirci kalanlara bir kez daha sesleniyoruz: Alevi katliamlarına dur deyin. Paralı katliam çetelerine, bazı Arap devletleriyle birlikte sağlanan lojistik destek, bu vahşetin yolunu açıyor. Bu katliamları yapanlara lojistik destek vermeyin, yardım etmeyin. Emperyal çıkarlar uğruna Suriye'yi ve Suriye halklarını teslim alma taşeronluğundan vazgeçin.

Sessizliğiyle bu yapılanları adeta onaylayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nı tavır almaya çağırıyoruz. Suskunluğunuz, Alevilerin öldürülmesine onay vermek anlamına gelecektir.

Mutedeyin müslümanlara sesleniyoruz: Yaşanan bu katliama söyleyecek sözünüz olmalı. Suskun kalmayın, bu insanlık dışı katliamı yapanları lanetleyin.

İnanç farklılıkları üzerinden Alevi düşmanlığını yeniden diriltenleri, AKP Hükümeti dahil suskun kalanları ve katliamcı çetelere lojistik destek verenleri kınıyoruz.

Halkların ve inançların eşitliğini, özgürlüğünü savunan ve bunun için mücadele eden HDP, demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir Suriye’nin gerçekleşmesi için mücadele edenlerle dayanışmasından vazgeçmeyecektir.

Rojava’da farklı halkların demokratik ve eşit bir gelecek için kendilerini yönetmeye başlamaları, demokratik özerklik uygulamaları, yani halkların eşitliği ve barışı Suriye’nin de bizlerin de umududur.”
(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 13.02.2014 22:15