“Memur ve emeklilerine birer maaş ikramiye verilmeli”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen 9 Haziran 2016 tarihli yazıyla bütün çalışanların 2-10 Temmuz tarihleri arasında idari izinli sayılmaları üzerine yaptığı basın açıklamasında, memur ve emeklilerinin Ramazan Bayramı’nı bayram tadında geçirebilmeleri için seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

Güncel 16.06.2016, 00:01 16.06.2016, 00:58
955
“Memur ve emeklilerine birer maaş ikramiye verilmeli”

BASK Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam basın açıklamasında şöyle dedi:
“Hükümet tarafından kamuda çalışanlar için Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan 9 günlük tatil kararı yerinde ve olumlu bir karardır.
Ramazan ayı, tabiatı gereği ilave gıda harcamalarının yapıldığı bir aydır. Ramazan Bayramı ise, hem dini bayram olması hem gelenek ve göreneklerin yaşatılması bakımından yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı bir bayramdır.
Başka illerdeki anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etme görevi de memurları kara kara düşündürmektedir.
Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler; eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu harcamaları banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç ödemek zorunda kalmaktadır.
Durum, memur emeklileri için daha da vahimdir. Birçok memur emeklisi elini öpmeye gelen torunlarına harçlık şöyle dursun, bir çikolata bile verememenin derin ıstırabı içinde kıvranmaktadır.
Öte yandan; terör nedeniyle büyük sıkıntı içine giren turizm sektörü, 9 günlük bayram tatiline bel bağladığı anlaşılmaktadır. Turizm tesislerinin fiyatlarda yaptığı indirimler memur ve emeklilerinin karşılayabileceği düzeyde değildir.
Haziran ayı itibariyle en düşük memur aylığı 2.084 TL, ortalama memur aylığı ise (aile yardımı hariç) 2.685 TL olduğu dikkate alınacak olursa ilave bayram harcamalarının karşılanması da turizm sektörünün beklentisini karşılamak da bu şartlar altında mümkün değildir..
Bu nedenlerle 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan ve 29 Mayıs 2016 tarihinde TBMM Genel kurulunda güvenoyu alan 65. Cumhuriyet Hükümetimizin memur ve emeklilerine bir jest yaparak Ramazan bayramı öncesinde seyyanen birer maaş tutarında ikramiye vermesini istiyor ve bekliyoruz.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@