“Memleketimizin asırlık beklentisi gerçekleşiyor”

Ülkemizin kuzey-güney aksını oluşturan yüksek standartlı demiryolu hattı ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Çorum Milletvekili Salim Uslu, uygulama projesi sonuçlanan 9,7 Milyon lira yatırım bedelli Delice – Çorum ve Çorum – Merzifon kesimlerinde yüklenici firmaların çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

“Memleketimizin asırlık beklentisi gerçekleşiyor”

Ülkemizin kuzey-güney aksını oluşturan yüksek standartlı demiryolu hattı ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Çorum Milletvekili Salim Uslu, uygulama projesi sonuçlanan 9,7 Milyon lira yatırım bedelli Delice – Çorum ve Çorum – Merzifon kesimlerinde yüklenici firmaların çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

20 Ocak 2017 Cuma 23:28
“Memleketimizin asırlık beklentisi gerçekleşiyor”

Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, İsmet Paşa’nın 15 Mayıs 1925 tarihinde Çorum’a yaptığı ziyarette vatandaşların şimendifer talebi üzerine vaatte bulunduğunu, 92 yıl önceki bu vaadi gerçekleştirmenin Ak Partili kadrolara nasip olduğunu söyledi.

Ülkemizin çok önemli kuzey-güney aksını oluşturan bu hatta yüksek standartlı demiryolu çalışmalarına değinen Uslu, Delice’den itibaren Samsun’a kadar 3 kısım halinde ihale edilen Ankara-Çorum-Samsun hızlı tren projesinin altyapı, üstyapı, elektromekanik, demiryolu etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmeti işinin devam ettiğini vurgulayarak, “Memleketimizin asırlık beklentisini gerçekleştiriyoruz. Uygulama projesi sonuçlanan 9,7 Milyon TL yatırım bedelli Delice – Çorum ve Çorum – Merzifon kesimlerinde yüklenici firmalar çalışmalarına devam ediyor. 1/25.000’lik planlarda çalışmalar tamamlandı, 1/5000’lik planlarda ise çalışmalar tamamlanma sürecinde, hemen akabinde sondaj çalışmalarına da başlanacaktır. İhalesi 05.02.2016 tarihinde yapılan 3.Kısım Merzifon – Çorum etabı süreci de yapılan itirazlar nedeniyle henüz sonuçlanmadı. Önümüzdeki günlerde sözleşmeye bağlanmasını bekliyoruz” dedi.

SUNGURLU İSTASYONU YERİ BELİRLENDİ

Ekonomiye büyük oranda katkı sağlayacak Demiryolu ile sanayicilerin liman ve gümrüklere hızlı bir şekilde ulaşacağını ifade eden Milletvekili Uslu, “Proje çalışmaları kapsamında detaylar da ortaya çıkmaya başlıyor. Sungurlu şehir geçişi Manastır Tepe 2.255 metrelik tünel ile sağlanacak. Sungurlu ilçe istasyonumuzun da yeri belirlendi. Devlet Hastanemizin karşısında,  şehir çıkışında (Sungurlu – Çorum) yolun sağ aksında yer alacak. Kırıkkale ayrımından sonra 58. kilometreye yapılacak İstasyondan Sungurlulu hemşehrilerimiz faydalanacaktır.” ifadesini kullandı.

SÜRECİN GEÇMİŞİ

TBMM İdare Amiri Salim Uslu, demiryolu s ürecinin geçmişine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

İsmet Paşa, 15 Mayıs 1925 tarihinde Çorum’a yaptığı ziyarette vatandaşın “Ümranyolu-Şimendifer” talebini lüzumlu bir ihtiyaç görmüş “bunu temine gayret edeceklerini vaat buyurmuştur.” (20 Mayıs 1925 - Çorum Gazetesi) İsmet Paşa’nın verdiği bu vaadi gerçekleştirmek için ilk adım yine AK Partili kadrolara nasip olmuştur.

Yüksek standartlı bir hat olarak planlanan Kırıkkale – Çorum – Samsun demiryolu avan proje ve fizibilite etüdü 26 Ağustos 2010 tarihinde ihale edilmiş ve 10 Haziran 2013 tarihinde de tamamlanmıştır. Avan proje ve fizibilite etüdü çalışmaları devam ederken;

26 Ocak 2012 tarihinde Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal ile Samsun Milletvekilleri, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı ziyaret ederek, Ankara-Kırıkkale-Çorum-Samsun Demiryolu Projesinin hızlanması için destek istemişlerdi. Bakan Yıldırım ise “hızlı tren projesi yapılacak çalışmaların ardından hayata geçirilecektir, hızlandırmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

07 Şubat 2013 tarihinde AK Parti Genel Merkezi’nde Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3.’sünü gerçekleştirdiği bölge toplantısında Çorum heyeti adına Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu söz alarak demiryolu konusunu gündeme getirmiş ve önemini vurgulamıştı.  

Toplantıda dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açıklamalar yapmış, haritalar göstermiş ve “Biz sürecin hızlandırılmasından yanayız. Çorum’un demiryolu sorununun biran önce çözülmesinin sadece Çorum’a değil, aynı zamanda bölgede yaşayan 3 milyondan fazla yurttaşımıza da her anlamda önemli kazanımlar getireceğine inanıyoruz.” demişti.

02 Nisan 2013 tarihinde dönemin Çorum Valisi Sabri Başköy ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan ziyaret edilmiş, demiryolu ve karayolları projelerinin detayları hakkında görüşmeler yapılmıştı.

18 Haziran 2014 tarihine gelindiğinde detaylar netleşmiş, yaklaşık 5,5 Milyar liraya mal olacak, çift hatlı, 279 Km. uzunluğundaki Kırıkkale – Çorum – Samsun Demiryolu projesi Yüksek Planlama Kurulu kararı alınmak üzere Kalkınma Bakanlığına gönderilmiştir.

01 Eylül 2014 tarihinde TBMM’de okunan 62.Hükümet Programında yer alan Çorum Demiryolu projesi hayal olmaktan çıkmıştır.

14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 2015 yılı Yatırım Programında Demiryolumuzun Mühendislik Hizmetleri ve Uygulama Projesi yer almıştır.

09 Haziran 2015 tarihinde Delice – Çorum Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi yapıldı.

30 Eylül 2015 tarihinde Çorum – Merzifon Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi yapıldı.

25 Kasım 2015 tarihinde Demiryolumuz TBMM’de okunan 64.Hükümet Programında da yer alarak sürecin karalılıkla devam ettiği kanıtlanmıştır.

05 Şubat 2016 tarihinde Samsun – Çorum – Kırıkkale Demiryolu Projelerinin Hazırlanması işi kapsamında Merzifon – Samsun (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi yapıldı.

02 Mart 2016 tarihinde Başbakan Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu ile Çorum Milletvekilleri olarak yapılan görüşmede Salim Uslu, Ankara – Çorum – Samsun Demiryolu Projesinin 19 Mayıs 2019’a yetiştirilmesinin önemli ve tarihi bir anlamı olduğunu Sayın Başbakana iletmişti.

18 Nisan 2016 tarihinde Delice – Çorum Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi sonuçlanarak 4.015.540 TL bedel ile sözleşmeye bağlandı.

03 Haziran 2016 tarihinde Çorum - Merzifon Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi sonuçlanarak 4.198.645 TL bedel ile sözleşmeye bağlandı.”

Son Güncelleme: 20.01.2017 23:30