Mehmet Şen güven tazeledi

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanlığı’na Mehmet Şen yeniden seçildi.

Mehmet Şen güven tazeledi

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanlığı’na Mehmet Şen yeniden seçildi.

17 Ağustos 2014 Pazar 23:53
Mehmet Şen güven tazeledi
Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanlığı’na Mehmet Şen yeniden seçildi.

Belediye-İş Sendikası Çorum Şubesi’nin 10. Olağan kongresi dün Anitta Otel’de yapıldı. Katılımın yoğun olduğu kongreye tek aday olarak giren Mehmet Şen, kongrede kullanılan oyların tamamını alarak güven tazeledi.

Kongreye Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Çelenk, Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli, Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, Tokat Şube Başkanı İsmail Duman, Çimse-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Özhan Çelik, Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman ile birlikte Türk-İş’e bağlı sendikaların Çorum’daki şube başkan ve temsilcileriyle birlikte çok sayıda sendika üyesi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda divan heyeti; Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Çelenk başkanlığında Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli, Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit ve Tokat Şube Başkanı İsmail Duman’dan oluştu.

Gündemdeki maddelerin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sendikanın yeni yönetim ve diğer organlarını belirlemek üzere seçimlere geçildi. Mehmet Şen’in tek aday olarak katıldığı seçimlerde, Mehmet Şen kullanılan oyların tamamını alarak, yeniden Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanlığı’na seçildi.


Mehmet Şen başkanlığında oluşturulan yeni yönetimde Turgut Berber Başkan Yardımcısı, Hasan Karagüllü ise Mali Sekreter olarak görev aldı. Denetim Kurulu; Dursun Kanmış, Rahime Arzu Demir ve Ahmet Ersöz’den oluşurken, Disiplin Kurulu; Muammer Öztürk, Kadir Köken ve Yalçın Şener’den oluştu. Kongrede Üst Kurul Delegeliklerine ise Mehmet Şen ve Dursun Kanmış seçildi.

Kongrede konuşan Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Çelenk, sendika olarak emperyalizme karşı mücadele ettiklerini belirterek emekçilerin tek amacının tam bağımsız Türkiye’nin kurulması olduğunu söyledi. İnsanca yaşayacak ücret, çocuklarına iyi bir gelecek bırakmak istediklerini belirten Çelenk, ancak gidişatın o yönde olmadığını, taşeron yasası yüzünden çalışanların iş güvencesinin tehdit altında olduğunu bildirdi.

Çalışma yaşamı içindeki sorunlara değinen TİS Genel Sekreteri Kefeli de en önemli sorunların özelleştirme ve taşeronlaşma olduğunu, örgütlenme hakkının önündeki sorunların da kalkmadığını, grev hakkının sadece yasada yer aldığını, istihdam bürolarının modern köle pazarları olduğunu ve şimdi de kıdem tazminatlarının ellerinden alınmak istendiğini vurguladı. Türkiye’de iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda da çok ciddi sorunlar olduğunu anlatan Kefeli, sorunların örgütlü olarak aşılabileceğini vurguladı.

Birlik beraberliğin önemine değinen Türk-İş İl Temsilcisi Kahraman ise taşeronlaşmanın olduğu bir ülkede gerçek anlamda demokrasiden söz etmenin imkansız olduğunu anlatarak “Türk-İş içinde Türk-İş istemiyoruz. Bizler adam gibi sorunlarımıza sahip çıkacak bir Türk-İş yönetimi istiyoruz. Yüzünü emeğe dönen bir Türk-İş istiyoruz” diye konuştu.

Kongrede Bayat’tan gelen sendikalılar tarafından Mehmet Şen’e bir tablo hediye edilirken, Hükümetin aldığı karar uyarınca Belediyelerden çeşitli kurumlara geçen eski Belediye iş yöneticilerinden Mesut Özsaray, Fatih Sütcü, Ünal İspir, Şehnaz Görkem, Fatih Şahin, Ünal Bahçivan, Necmettin Özşahin, Şükrü Karakaya ve Hüseyin Cebeci’ye sendikaya verdikleri hizmetlerden dolayı plaket verildi.

Belediye-İş Şube Başkanlığı’na seçilen Mehmet Şen de yaptığı teşekkür konuşmasında bugüne kadar yapamayacakları hiçbir sözü vermediklerini belirterek bundan önce olduğu gibi bundan sonra da dik durmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 18.08.2014 00:26