Mehmet Öztürk: “MEB, hukuktan üstün değildir”

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı tarafından Bakanlık Maarif Müfettişlerine soruşturma açılan Eğitim Sen üyelerine mutlaka ceza verilmesi yönünde talimat verildiği şeklinde bazı duyumlar aldıklarını bildirdi.

Güncel 28.03.2016, 22:48 28.03.2016, 22:48
951
Mehmet Öztürk: “MEB, hukuktan üstün değildir”

“Eğitim Sen olarak hukuka en çok uyması gereken MEB’i bir kez daha uyarıyoruz” diyen Öztürk, MEB’in Eğitim-Sen üyelerine yönelik her türlü yasa dışı tutum ve talimatlara derhal son vermesi gerektiğini ve ne kadar rahatsız olsalar da hukukun temel ilkelerine, sendikal hak ve özgürlüklere saygılı olmayı öğrenmeleri gerektiğini dile getirdi.
“MEB, Maarif Müfettişlerine Eğitim Sen üyelerine yönelik soruşturma ve ceza talimatı verdi mi?” diye soran Mehmet Öztürk, “Kendisini temel hukuk kurallarının üzerinde gören Milli Eğitim Bakanlığı, kendi hukuk birimlerinin kararlarını bile yok sayarak hareket etmeye çalışmakta, Eğitim Sen’i ve Eğitim Sen üyelerini siyaseten hedef olarak belirleyip, yıldırmaya ve sindirmeye çalışmaktadır” ifadesini kullandı.
Mehmet Öztürk, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Mart ayının başında MEB Müsteşarı ve MEB Rehberlik ve Denetim Başkanı ile birlikte Maarif Müfettişleri Başkanları ile rehberlik, denetim, inceleme ve soruşturma konularında değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Sendikamıza gelen duyumlara göre bu toplantıda müfettişlere Eğitim Sen üyelerine yönelik olarak başlatılan soruşturmalarda mutlaka ceza verilmesi gerektiği ifade edilmiştir. MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’nın bütün okullara gönderdiği ve sendikal eylemlere katılan sendika üyelerinin isimlerinin istendiği, hatta bu şekilde fişlendiği bir ortamda bu iddiaların ortaya çıkmış olması bize göre kesinlikle şaşırtıcı değildir.
Kamu görevlilerinin, sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda toplu eylem hakkına sahip oldukları; uluslararası sözleşmelerde, insan hakları sözleşmelerinde, Anayasa’da ve mahkeme kararlarında hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde tanınmıştır. Bu konuda çok sayıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Danıştay ve idari yargı kararı bulunmaktadır. Eğitim ve bilim emekçilerinin iç hukuk ve uluslararası hukukta güvence altına alınan demokratik haklarını kullanması asla suç olarak değerlendirilemez.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@