Mehmet Öztürk: “Akademisyenlerin yaşam koşulları iyileştirilmeli”

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, tüm üniversite emekçilerine sadaka değil, insanca yaşama yetecek ücret istediklerini bildirdi.

Güncel 20.10.2014, 23:19 20.10.2014, 23:20
640
Mehmet Öztürk: “Akademisyenlerin yaşam koşulları iyileştirilmeli”
Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, tüm üniversite emekçilerine sadaka değil, insanca yaşama yetecek ücret istediklerini bildirdi.

Yaşanan ekonomik krizlere, artan işsizlik ve enflasyon verilerine rağmen eğitim ve bilim emekçilerinin maaşlarında 14 yıldır bir iyileştirme yapılmadığını belirten Öztürk, “Akademisyenlerin reel ücretlerinin uzun süredir ciddi biçimde aşındığı ve bu konuda bir iyileştirilme yapılması gerektiği açıktır” dedi.

14 Ekim 2014 tarihinde TBMM’ye sunulan kanun tasarısında akademik kadrolarda çalışanların ücretlerinin artırılacağı ve akademik teşvik ödeneği uygulaması getirileceğinin öngörüldüğünü kaydeden Öztürk, “Hükümet, "akademik zam" adı altında yıllardır haklarını alamayan öğretim elemanlarının hak ettikleri ücretleri bir lütuf gibi sunmakta, akademik teşvik ödeneği uygulaması ile üniversitelerde performansa dayalı ücret uygulamasını getirmekte, üniversitelerde çalışan uzmanları, idari ve teknik personeli her zaman olduğu gibi bu kez de görmezden gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Öztürk, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Akademisyenlerin reel ücretlerinin uzun süredir ciddi biçimde aşındığı ve bu konuda bir iyileştirilme yapılması gerektiği açıktır.

Öte yandan, üniversite çalışanları içinde reel gelir kaybına uğrayan sadece akademisyenler değildir. Yükseköğretim alanında (KYK, ÖSYM, YÖK vb) çalışan idari ve teknik personel ile uzmanlar da en az akademisyenler kadar reel gelir kaybına uğramışlardır. Ancak ilgili kanun tasarısı, 2547 sayılı kanuna aykırı olarak düzenlenerek uzmanları öğretim elemanları kapsamı dışında tutmuş, idari ve teknik personeli ise tümden yok saymıştır. Üstelik üniversitelerde çalışan idari ve teknik personel, ek ödemeler nedeniyle diğer kamu kurumlarında çalışanlardan daha düşük ücret almaktadır.

Birçok üniversitede asistan kıyımı yapılmak istenirken, üniversiteler taşeronlaşmaya mahkûm edilmişken, idari ve teknik personel özlük ve sosyal hakları gasp edilip angarya işlere zorlanırken akademik zam adı altında yapılan bu değişiklikler, üniversitelerde esnek ve güvencesiz çalışmanın kurumsallaştırılmasının üstünü örtmekten başka bir anlama gelmemektedir.”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@