Mehmet Aşık: “Samimi olmayan ibadetin değeri yoktur”

İl Müftüsü Mehmet Aşık, 14-20 Nisan tarihleri arasının Kutlu Doğum Haftası olarak kutlandığını ifade ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1989 yılından beri 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nda bu seneki temanın “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” olarak belirlendiğini ifade etti.

Güncel 11.04.2014, 22:24 11.04.2014, 22:42
461
Mehmet Aşık: “Samimi olmayan ibadetin değeri yoktur”

İl Müftüsü Mehmet Aşık, 14-20 Nisan tarihleri arasının Kutlu Doğum Haftası olarak kutlandığını ifade ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1989 yılından beri 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nda bu seneki temanın “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” olarak belirlendiğini ifade etti.

İl Müftülüğü’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında, samimiyetin hem kendi kendine hem de başkaları tarafından kendine duyulan saygıyı ifade ettiğini anlatan İl Müftüsü Mehmet Aşık, Hz. Muhammed (s.a.v)’ın yaşamı boyunca insanlığa verdiği mesajlarda, samimiyete büyük önem verdiğini ifade etti.

Hz. Muhammed’in (s.a.v) bir hadisinde dini, “Din, samimiyettir.” şeklinde tanımladığını belirten Aşık, “İslam dini ihlâsı, Müslümanların ibadet ve davranışlarının Allah nezdinde ki temel değerlendirme kriteri olarak benimsemiştir. Din, samimiyettir.’ Hadisi, mana ve muhteva bakımından İslam’ın temeli (medâr-ı İslam) olarak kabul edilen dört hadisten biri kabul edilmiştir. Samimiyetin zıttı olarak aldatma, kandırma, iki yüzlülük gibi davranışlar, zaten İslam ahlâkıyla asla bağdaşmayan niteliklerdir. Bu bakımdan samimiyet ve ihlâs, Müslümanlığın özünü oluşturmaktadır. Bu sebeple Peygamber Efendimiz “Ameller niyetlere göredir” buyurmuştur. Dinin özünün samimiyet ve ihlâs olduğunu gösteren pek çok ayet ve hadis bulunmaktadır. Dinin özü samimiyettir. Bunun içindir ki Hz. Peygamber dini samimiyet olarak tanımlamıştır. Samimi olmayan iman, ibadet ve amellerin Allah yanında hiçbir değeri olmaz” dedi.

Mehmet Aşık, “Peygamberimiz (sav), ihlâs, samimiyet üzerinde ve insanı insan yapan değerler üzerinde hassasiyetle durmuştur. İslam’da Ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık, şiddet, işkence, terör, savaş, adaletsizlik, zulüm, sömürgecilik, istismar, gibi samimi olmayan tutum ve davranışlar yoktur. İnsanoğlu bilimsel ve teknolojik alanlarda gösterdiği olağanüstü ilerlemeyi, ne yazık ki samimiyet ve ihlas konusunda gösterememektedir.İslam coğrafyasında yaşanan, savaşlar, zulümler, sömürgecilik, istismar, açlık ve ayrımcılık gibi onur kırıcı durum ve samimiyetsizlik bu gün ne yazık ki İslam’ı ve onun Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamberini doğru bir şekilde anlayamamanın bir sonucudur.

Hal bu ki Hz. Peygamber’in üstün örnek hayatında, söz ve davranışlarında on binlerce insana hitaben yaptığı o tarihi veda hutbesinde; insanların canlarının, mallarının ve ırzlarının dokunulmaz olduğunu bildirmiştir. İşte Peygamberimiz (sav), insanın yaşama ve mülkiyet hakkı ile manevi kişiliğine ilişkin bütün haklarını aynı ölçüde güvence altına aldığını ilan etmiştir.

Peygamberimize layık bir ümmet olarak onun adına düzenlenen bu hafta içerisinde tüm insanlığa örnek olabilecek tutum ve davranışlar sergileyerek, birlik, beraberlik, samimiyet ve ihlas içerisinde Kutlu Doğum Haftasını dolu dolu çeşitli etkinliklerle İlimiz ve İlçelerimizin Merkez, Kasaba ve Köylerinde tüm Din Görevlilerimizle birlikte kutlayacak ve insanlarımıza Peygamberimizin (s.a.v.) evrensel mesajını duyurarak, Peygamberimiz Din ve Samimiyeti anlatacağız.

Bu vesileyle Peygamberimiz(s.a.v.)in Kutlu Doğumunun milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, Samimiyet ve ihlâs içerisinde Allah-ü Teâlâ’ya hakiki kul Habibine en iyi ümmet olmayı temenni ediyorum” dedi.

Mehmet Aşık, Kuütlu Doğum Haftası etkinliklerinin yarın saat 14.00’de Hürriyet Parkı’nda düzenlenecek program ile başlayacağını dile getirerek, etkinliklere tüm Çorumluları davet etti.
(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@