Meclis’ten hafta sonu mesaisi

İl Genel Meclisi'nin Kasım ayı toplantıları, hafta sonu yapılan oturumlarla devam etti.

Meclis’ten hafta sonu mesaisi

İl Genel Meclisi'nin Kasım ayı toplantıları, hafta sonu yapılan oturumlarla devam etti.

12 Kasım 2017 Pazar 22:40
Meclis’ten hafta sonu mesaisi

İl Genel Meclisi, Halil İbrahim Kaya başkanlığında önceki gün ve dün toplanarak gündem maddelerini görüştü.

Meclis'in Cumartesi günü yapılan 11. oturumunda ilk olarak; “Dağcılık nedir? İlimizde dağcılık sporu yapılıyor mu?” konulu Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.

Komisyon Başkanı Mustafa Alagöz, dağcılık sporu hakkında genel bilgiler aktararak, Çorum’un Alacahöyük, Boğazkale ve Şapinuva (İncesu Kanyonu) gibi antik bölgelerinde dağcılık sporu için elverişli alanların ve parkurların varlığından söz etti.

Toplantıda ayrıca Hitit Üniversitesi Dağcılık Kulübü Başkanı Haydar Can Koparan, Medya Sorumlusu Anıl Güzel ve Ekip Lideri Sefa Cesur tarafından, Üniversite bünyesinde sürdürülen dağcılık sporu hakkında Meclis üyelerine bilgiler sunuldu.

İl Genel Meclisi’nin Pazar günü yapılan 12. oturumunda ise ilk olarak Aile ve Engelliler Komisyonunca hazırlanan “İlimiz Merkez ve ilçelerinde engelli vatandaşlarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı olabilecek, spor aletleriyle donatılmış spor evlerinin oluşturulmasında İl Özel İdaresi’nin imkânları ölçüsünde neler yapılabilir?” konulu rapor gündeme alındı.

“ÇORUM’UN ENGELLİ SPORCU SAYISI, 315”

Komisyon Başkanı Ünal Cevizci, Çorum Merkez ve ilçelerinde 28 bedensel engelli lisanslı sporcu, 2 görme engelli sporcu, 113 işitme engelli sporcu ve 172 özel lisanslı sporcu bulunduğunu bildiren Komisyon Başkanı Ünal Cevizci bu sporcuların toplam 47 adet spor tesisinden yararlanma imkânına sahip bulunduğunu söyledi.

Çorum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Strateji Belgesi ve Eylem Plânı kapsamında 2018-2023 yılları arasında “Engel Yok” projesinin hayata geçirileceğini hatırlatan Ünal Cevizci öte yandan Mahmut Atalay, TOKİ, Sungurlu ve Osmancık Gençlik Merkezlerinde sürdürülen kurs, gezi, kamp ve çeşitli spor faaliyetlerine başvurmaları hâlinde engelli bireylerin de yararlanabildiklerini ifade etti.

“23 ADET TEKNİK EĞİTİM OKULU”

Dünkü oturumda daha sonra Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Süleyman Şener, “İlimizdeki Fen ve Teknoloji, Meslekî Liseler, Teknik Okullar ve Dijital Teknoloji liselerinin mevcut durumları” konusunda hazırlanan raporu Meclis üyelerinin görüşüne sundu.

İlimizde 6 Endüstri Meslek Lisesi, 4 Meslekî ve Teknik Eğitim Merkezi, 2 Ticaret Lisesi, 4 Kız Teknik Meslek Lisesi ve 6 tane Sağlık Meslek Lisesi bulunduğunu bildiren Süleyman Şener ayrıca bu öğretim yılında ilk defa Çorum’da Özel Dijital Teknoloji Koleji açıldığını söyledi.

Komisyon Başkanı Şener, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Çorum Merkez ve ilçelerdeki teknik eğitime dayalı bu okullarda 7674 öğrenci bulunduğunu ve 833 öğretmenin görev yaptığını aktardı.

(Recep SERBES)