Meclis üyelerine İl Özel İdaresi projeleri anlatıldı

İl Genel Meclisi üyelerine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan tarafından hazırlanan projeler konusunda bilgi verildi.

Meclis üyelerine İl Özel İdaresi projeleri anlatıldı

İl Genel Meclisi üyelerine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan tarafından hazırlanan projeler konusunda bilgi verildi.

05 Ocak 2017 Perşembe 22:40
Meclis üyelerine İl Özel İdaresi projeleri anlatıldı

Asfaltsız köy kalmasın projesi kapsamında saatte 240 ton asfalt kapasiteli yeni asfalt plentinin ihalesinin yapıldığını ve Ovasaray Köyü yakınlarında kurulacak asfalt plentinin ardından, Koparandaki tesisin kapatılacağını ifade etti.

Figani’den 37 derece sıcaklıkta su çıktığını ve bu suyun Çorum’un tek termal yeri olduğunu anlatan Ömer Arslan, Jeotermal Figani Kaplıcası Projesi kapsamında Beke isminin Figani olarak değiştirileceğini bölgedeki düzenlemenin Özel İdare makineleri tarafından yapılacağını dile getirdi. Bir başka projelerinin de “Kimse aç kalmasın” projesi olduğunu belirten Arslan, bu proje ile birlikte Aş evinden dağıtılan yemeğin 2 bin kişiye çıkarılacağını ayrıca evlere servis yapılacağını belirtti. Arslan, bu projenin gerçekleşmesi için bir dağıtım aracı ve 4 personele ihtiyaç bulunduğunu anlattı. Özel İdare olarak hazırladıkları projelerden birinin de “Kimse açıkta kalmasın” projesi olduğunu kaydeden Ömer Arslan,  köylerde barakalarda kalan insanlar bulunduğunu ve bunların ihtiyacının karşılanması amacıyla 1+1 evler yapılacağını dile getirdi. Arslan evlerin maliyetinin 40 bin 900 lira olduğunu ancak bu paranın 25 bin lirasının Sosyal Yardımlaşma tarafından karşılanacağını vurguladı. “Damızlık Koç Toklu ağılı Yapımı” projesi kapsamında da yine 300 başlık bir ağıl yapılacağını Ak karaman ırkının ıslahı için çalışmalar yapılacağını söyledi. Arslan proje maliyetinin 350 bin lira olduğunu söyledi. “Küçük Baş Hayvanların Küpelenmesi” projesinde de köylerde bulunan küçük baş hayvanların küpelenmesinin hedeflendiğini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, üreticilerin fiyatı cüzi de olsa küçük baş hayvanlarını küpeletmek istemediğini kaydetti. Ömer Arslan,  “Köylerimiz Şehir Oluyor” projesi ile de köylerde sentetik halı saha, mesire yeri ve aile parkı, spor aletleri, çocuk oyun grupları ve kır kahvesi yapmak istediklerini anlattı.

Projeler incelenmesi için başta Plan ve Bütçe olmak üzere Tarım ve Hayvancılık ile Turizm komisyonlarına havale edildi.

(Erkan BAYATLI)