Meclis ‘te ilk gün gerginliği

Belediye Meclisi’nin cumartesi günü gerçekleştirilen ilk toplantısı Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile CHP Grup Başkan vekili Ayhan Şamlı’nın karşılıklı tartışması ile başladı.

Güncel 13.04.2014, 21:21 13.04.2014, 22:37
2103
Meclis ‘te ilk gün gerginliği

Belediye Meclisi’nin cumartesi günü gerçekleştirilen ilk toplantısı Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile CHP Grup Başkan vekili Ayhan Şamlı’nın karşılıklı tartışması ile başladı.

Gündem maddeleri hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve önemli olanların görüşülüp gerisinin incelenmesinin ardından görüşülmesini isteyen Ayhan Şamlı dayatma gündemlerin karşısında olduklarını belirtti.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise kendisinin ilk kez meclis toplantısına başkanlık yapmadığını dile getirerek, AKP grubunun gündem maddeleri hakkında bilgi sahibi olduğunu, gündemdeki tüm maddelerin önemli olduğunu ve hepsinin görüşülmesi gerektiğini vurguladı.

CHP Grup Başkanvekili Ayhan Şamlı, “İlk kez katıldığımız belediye meclis toplantısında bizlere daha önce bilgi verilmediği için bihaber olduğumuz maddeler var ve bu maddelerin çıkarılmasını bir sonraki meclis toplantısına ertelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü gündem maddelerine ilişkin bize hiçbir bilgi verilmedi. Gündem maddelerini bizlerde okuyalım ve ondan sonra gelelim ve yeniden görüşelim. Benim gördüğüm kadarıyla burada 3 tane zaruri olan gündem maddesi var. Diğer gündem maddelerinin ertelenmesi için meclis tarafından oylanmasını istiyorum. Bir okuyalım öyle gelip yeniden görüşelim. Bizler burada Çorum’a hizmet etmek istiyoruz ve yardımcı olmak istiyoruz. Bizimde bu gündemden daha önce haberimiz olsaydı hazırlanırdık ve konuşurduk burada. Bizim söyleyeceklerimiz var burada. Çorum için konuşuyoruz.

Hepimiz Çorum için gelmişiz buraya. Ama ben dayatma gündeme itiraz ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise ilk kez meclis toplantısı yapmadıklarını belirterek, “siz buraya şarjörü doldurup gelmişsiniz kahvehanede sohbet yapmıyoruz herşeyin yeri ve zamanı var üslubuna uygun olarak hareket etmemiz gerekiyor bunların hepsini zamanla öğreneceksiniz. Bugün ilk meclis toplantımızı yaptık ve Allah nasip ederse 60 tane daha böyle toplantı yapacağız. Bu üslupla bu heyecanla bu stresle 60 tane toplantı yapılmaz. Gündem maddelerine ilişkin söyle sorsaydınız, başkanım bu maddeler acil mi deseydiniz, 3 tanesi acil diğerleri acil değil demek yerine müsaade buyurun böyle bir usul yok. Ben meclis başkanıyım siz de meclis üyesisiniz” diye sert çıkıştı.

Tartışmanın sertleştiği meclis toplantısında Ayhan Şamlı da “Başkanım lütfen ne demek kahvede sohbet etmiyoruz. Buradaki tüm arkadaşlar kahvede mi lütfen. Hitap ederken lütfen saygılı olun. Ben burada şahsım olarak bulunmuyorum. Seçmenlerim adına bulunuyorum. Burası kahvemi diyerek hakaret edemezsiniz” dedi.

Gündem dışı olarak söz alarak kürsüye çıkan CHP Grup Başkan Vekili Ayhan Şamlının konuşmasının ardından Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, akşam psikolojinizi televizyondan seyredin ondan sonra bu üslubu kimin başlatıp başlatmadığını kendi kendinize böyle sakin kafayla oturun bir karar verin. Bir sonraki meclis toplantısında eğer söz almak ve değerlendirmenizi yapmak isterseniz öyle davranmayacaksınız. Bilmiyor olabilirsiniz evet bu doğru ama öğrenme konusunda dayatma kelimesiyle başlamak, bir dayatmadır esasında. Sesinizin tonu yüzünüzün rengi o karelerdeki ifadelerinize bir bakın dayatmanın hangi üslup içerisinde meclis gündemine geldiğini akşam kendiniz bir değerlendirme yapın ve bir karar verin. Bilmiyor olmak doğrudur, öğrenme çabası da haklı bir çabadır ama usul esasın anasıdır ve kapısıdır. Usulü, üslubu bozarsak esasa ilişkin yaptığımız değerlendirmelerinde hiçbir harbiyesi kıymeti yoktur bu bir. İki, bilmeden el kaldırıyorsunuz bilip de el kaldırın sözünü ben bu grubun başkanı olarak size iade ediyorum. Burada bilmeden el kaldırmak mı asla. Bu tarifin hiçbir şekilde açıklaması yok. Biz arkadaşlarımızın hepsiyle 2 saattir toplantı halindeyiz. Gündem maddelerinden herkesin haberi var. Yapacağımız toplantının tamamı seçime ilişkin maddelerden oluşuyor. Bu maddeler kanun gereği bu Nisan ayı toplantısında görüşülmesi gereken hususlar. Kanun gereği yapılması gereken seçimler ve içerisinde sadece 2 tane itiraz meselesi var. Birbirimizle konuşmak istersek anlaşırız. Yok eğer birbirimize siyaset yapacaksak bakın burası kimsenin kimseye siyaset yapacağı toplantı değil. Eğer Çorum’da birisi siyaset yapacaksa kusura bakmasınlar ben bunun en iyisini yaparım. Daha önce de yaptık. Yapmak isteyenlere söylüyorum burası siyaset yapma yeri değil. Burası bir hizmet müessesidir. Biz burada sadece 48.500 kişinin temsilcisi değiliz. Biz burada 237 binin temsilcisiyiz. Oy verenlerin sayısıyla da kendinizi sınırlamayın. Bu şehirde 14 mahallede yaşayan 237 bin kişinin hepsinin temsilcisiyiz. Mazbatalarınızı aldığınız andan itibaren şu partinin veya bu partinin üyesi olmak başka bir şey Çorum’un temsilcisi olmak başka bir şeydir. Lütfen burada birbirimize karşı sarf ettiğimiz sözlerde özenli olalım. Burada hiç kimsenin bir başkasını burada hiçbir şeyle itham etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bugün partiniz adına yapılan konuşma da böyledir. Belediye başkanı olarak yapılan konuşmalarda böyledir. Düşüncelerinizi söyleyebilirsiniz ama bir başkasını itham ederek töhmet altında bırakarak bir isnatta bulunmaya, söz söylemeye kimsenin hakkı yoktur. Kimsenin haddi de değildir” diye konuştu.ŞAMLI’NIN ÖNERİSİ REDDEDİLDİ
CHP Grup Başkan Vekili Ayhan Şamlı, Ak Parti grubunun gündemden haberi olabileceğini ancak CHP grubunun haberinin bulunmadığını anlatarak, yazı işleri müdürünün kendilerine bilgi vermediğini gündem maddeleri içerisinde zaruri olmayanların ertelenmesini zaruri olanların ise görüşülmesini teklif ettiğini dile getirdi.

Şamlı’nın itirazları üzerine zaruri olanlar dışındaki gündem maddelerinin görüşülmesinin bir sonraki toplantıya ertelenmesi teklifi meclisin oyuna sunuldu. AKP’li meclis üyelerinin gündem maddelerinin görüşülmesinin ertelenmesine red oyu verdiği meclis toplantısında maddelerin hepsi görüşülerek karara bağlandı.
(Erkan BAYATLI)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@