“MEB ile ilgili kanun tasarısı bazı hukuki sonuçlar doğurur”

Memur-Sen Konfederasyonu’ne bağlı Eğitim Bir Sen Çorum Şubesi Başkanı Tahir Eşkil, Milli Eğitim Bakanlığının Görevleri, Personeli ve Teşkilat yapısına ilişkin olarak bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik öngören Kanun Tasarısını değerlendirdi.

Güncel 10.02.2014, 22:33 10.02.2014, 22:33
361
“MEB ile ilgili kanun tasarısı bazı hukuki sonuçlar doğurur”
Tahir Eşkil, “Kanun Tasarısı’nın bazı kısımları, çalışanlar açısından huzursuzluğuna davetiye çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda olumsuz bazı hukuki sonuçlar da doğurabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı, tasarının bazı kısımlarını geri çekmeye davet ediyoruz” dedi.

Tasarıda yer alan aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte öngörülen sınav uygulaması bazı yönetilemez sorunlara kapı aralayacağını ileri süren Eşkil, aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte uygulanacak sınava katılmanın, adaylık döneminde herhangi bir disiplin cezası almamış olmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şeklinde iki şarta bağlanmasının; sınav öncesinde de bir ön eleme sürecinin işletileceği algısını beraberinde getireceğini, bunun da, aday öğretmenlerin yoğun bir idari baskı altında iş güvencesi olmaksızın görev yapmalarına neden olacağını kaydetti.

Tahir Eşkil, hedeflenen performans değerlendirmesinin ise objektif, ölçülebilir ve denetlenebilir olmaktan ziyade, kuşkuları artırabilecek sonuçlara yol açacağını belirtti.

Öğretmenlerin sınavlara yoğunlaşmasının öğrencilerin ikinci plana atılmasına neden olabileceğini, yönetici atamada yeni bir kargaşaya kapı aralanmaması gerektiğini, özür grubu yer değiştirmelerinde zaman sınırının kaldırılması gerektiğini anlatan Eşkil, dershanelerden kadroya alınacaklar için yeni kadro açılması ve mevcut kadroların kullanılmasının hak ihlaline neden olabileceğini sözlerine ekledi. (Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@