“MEB eziyet bakanlığına dönüştü”

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, Türkiye’yi yönetenlerin iç ve dış politikadaki tutumlarından dolayı sorunların ağırlaştığı, Ortadoğu’nun IŞİD gibi çetelerce gerçekleştirilen katliamlarla kan gölüne çevrildiği ve özellikle eğitim alanında çok yönlü saldırıların, dayatmaların ve hak kayıplarının arttığı bir dönemde seslerini duyurmak ve sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi için bir kez daha alanlarda olduklarını bildirdi.

Güncel 25.09.2014, 12:38 25.09.2014, 12:39
499
“MEB eziyet bakanlığına dönüştü”
Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, Türkiye’yi yönetenlerin iç ve dış politikadaki tutumlarından dolayı sorunların ağırlaştığı, Ortadoğu’nun IŞİD gibi çetelerce gerçekleştirilen katliamlarla kan gölüne çevrildiği ve özellikle eğitim alanında çok yönlü saldırıların, dayatmaların ve hak kayıplarının arttığı bir dönemde seslerini duyurmak ve sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi için bir kez daha alanlarda olduklarını bildirdi.

Öztürk, “Yıllardır eğitim sistemine yönelik olarak atılan her adım, yapılan her yasal düzenleme ve fiili uygulama, okulöncesinden yükseköğretime kadar eğitimin bütün kademelerinde piyasalaştırma ve ticarileştirme uygulamalarını arttırmış, kamu kaynakları özel okullara aktarılırken, devlet okulları kendi kaderine terk edilmiştir” diyerek, çocukların ve bütün toplumun geleceğinin ipotek altına alındığını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde yıllardır acil çözüm bekleyen sorunları bir tarafa bırakıp, eğitim sistemi üzerinden toplum içinde yeni ayrışmalar ve kutuplaşmalar yaratacak uygulamaları hayata geçirmeyi sürdürdüğünü kaydeden Öztürk, “Özellikle eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında, eğitime yönelik doğrudan siyasi müdahaleler artmıştır. Eğitim müfredatının içeriğine dini söylem ve ifadelerin yerleştirilmiş, okul dönüşümleri sürecinde imam hatiplere ayrıcalık tanınmış, dini içerikli dersler zorunlu seçmeli olmuştur” ifadelerini kullandı.

“İKTİDARIN BİR SONRAKİ HEDEFİ
KARMA EĞİTİMİ ORTADAN KALDIRMAK”
Türkiye’nin her yerinde imam hatip okullarına yeterli talep olmamasına rağmen normal ortaokulların içinde de imam hatip sınıflarının açıldığını belirten Öztürk, “Doğrudan inanç istismarı şeklinde gündeme getirilen her lisede ibadethane (mescit) açılmasının zorunlu hale getirilmesi ve son olarak kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bütün okullarda başörtüsünün serbest bırakılması, okullarda velileri ve öğrencileri karşı karşıya getirecek uygulamalar olarak dikkat çekmektedir. İktidarın bir sonraki hedefi, karma eğitimi tamamen ortadan kaldırmaktır. Cumhuriyet’in en temel kazanımları yok edilmeye çalışılmaktadır.

Yıllardır toplumda yaratılan kutuplaşmanın bir benzeri okullarda, hatta sınıflarda yaratılmaya çalışılmaktadır. AKP iktidarı, her alanda olduğu gibi, eğitim alanındaki siyasal hedeflerine ulaşmak için halkın dini duygularını istismar etmekten çekinmemektedir.

Eğitimde ayrımcı ve dayatmacı olmayan, farklı kimliklerin, dillerin ve inançların yok sayılmadığı bir eğitim sistemi için herkesin anadilinde eğitim alma hakkına saygı gösterilmesi gerektiği açıktır. Eğitim Sen, laik eğitim ve anadilinde eğitim hakkı mücadelesini sürdürecek bilimden, çağdaşlıktan yana tavır koyacaktır” dedi.

“TEOG İLE EZİYET SÜRÜYOR”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim çalışanları olmak üzere öğrenci ve velileri de mağdur etmeyi sürdürdüğünü vurgulayan Öztürk, “Öğrencilerin özel liselere, meslek liselerine, imam hatip liselerine ve açık liselere yönlendirilme süreci TEOG ile resmen bir zorunluluğa dönüşmüştür. 134 bin öğrenci meslek liselerine ve imam hatiplere zorla kaydedilirken, bugüne kadar açıklanan boş kontenjan sayısı sadece 52 bin 167’dir. Bugünkü verilere göre 82 bin öğrenci zorunlu olarak meslek lisesine ve imam hatibe devam edecektir” şeklinde konuştu.

“KURBANLIK KOYUN OLMAYACAĞIZ”
Eğitim ve bilim emekçilerinin, eğitim üzerinden oynanmak istenen oyunun ve boyunlarına geçirilmek istenen zincirin farkında olduğunu kaydeden Öztürk, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Eğitim ve bilim emekçileri olarak ne kendimizin ne de çocuklarımızın, siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerine kurban edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidarın eğitimi ve toplumu kendi çıkarları doğrultusunda “tek tip”leştirme yönündeki girişim ve uygulamalarına bütün gücümüzle karşı duracağız.

Eğitim Sen olarak, attığı her adımda tekçi, baskıcı ve dayatmacı uygulamaları ile eğitim ve bilim emekçilerini, öğrencileri ve velileri mağdur eden Milli Eğitim Bakanlığı’nı bir kez daha uyarıyor, taleplerimize kulak verilmesini, eğitimde yaşanan sorunların kalıcı olarak çözülmesini istiyoruz.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@