“Mazeret üreten değil, çözüm üreten olmalıyız”

Üretimin endüstriye dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Alkan, ekonomik kalkınmanın, bilimsel ve teknolojik güçle mümkün olduğunu söyledi.

“Mazeret üreten değil, çözüm üreten olmalıyız”

Üretimin endüstriye dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Alkan, ekonomik kalkınmanın, bilimsel ve teknolojik güçle mümkün olduğunu söyledi.

06 Aralık 2014 Cumartesi 02:17
“Mazeret üreten değil, çözüm üreten olmalıyız”
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Akşemsettin Erkek Öğrenci Yurdu’nda kariyer günleri kapsamında düzenlenen etkinlikte “Küresel Düşün Yerel Davran” konulu bir konferans verdi.
Tarihte önemli bilimsel çalışmalar yapan İslam alimlerinin yaşamlarından örnekler vererek sözlerine başlayan Prof. Dr. Alkan, pek çok filozofun bilimin peşinden gittiğini belirterek İslam alimlerinin de ilim uğruna tüm dünyayı gezdiklerini söyledi.
Osmanlı döneminde tüm yazılı kaynakların Farsça ve Osmanlıca olduğunu ifade eden Alkan, Osmanlı Devleti’nin güçlü olmasının sebebinin ise dil olduğunu belirtti. Günümüzde İngilizcenin yanı sıra Çince ve Rusçanın tüm dünyada yaygınlaşmaya başladığını kaydeden Rektör Alkan, bundaki en önemli faktörün ise bilim ve ekonomideki güç olduğunu ifade etti.
Konuşmasında, üretimin endüstriye dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Alkan, “Dünya ölçeğinde olmak zorundayız. Bunun için de bilim, teknoloji ve diğer konularda zengin olmalıyız. Ne kadar donanımlı olursak ve ne kadar bilgi birikimimizi artırırsak o kadar başarılı oluruz” dedi.
Milli değerlere sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan Alkan, geçmişte Osmanlı ekonomisinin çok güçlü olmasından dolayı cazibe merkezi haline geldiğini, bu güce bağlı olarak da kültür, sanat ve bilim dilinin Farsça ve Osmanlıca olduğunu söyledi. Kaynakların pek çoğunun bu dillerle yazıldığını hatırlatan Rektör Alkan, “Mazeret üreten değil, çözüm odaklı olmalıyız. Tüm dünyada Türkiye’nin çok ciddi bir şekilde yıldızı parlıyor ve eğer doğru hareket edersek dünyada söz sahibi olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmasının son kısmında Kuzey ve Güney kampüs hakkında bilgi paylaşımında bulunan Prof. Dr. Alkan, kaliteli yaşam alanları oluşturmak üzere kurgulanan kampüslerin planlandığını ifade ederek başarılı çalışmaların yapılabilmesi için kaliteli mekanların çok önemli bir işleve sahip olduğunu söyledi.
Konferansta öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Rektör Alkan, bilimsel ve ekonomik olarak kalkınmanın her anlamda büyük bir güç getirdiğini, dünyada söz sahibi olma adına da çok önemli bir kriter olduğunu ifade etti.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 06.12.2014 02:17