“MASAL KAHRAMANI” ÇORUMLU HALE

“İyilik meleği” diye tanımlanan insanların varlığı konusunda yer yer karamsarlığa kapılır, “nesli tükeniyor” diye hayıflanırız ya, Çorumlu Hale Bayrak, bunun tersini düşünüyor ve düşünmekle de kalmıyor, “kanıtlıyor”…İyilik meleği Hale’nin oluşturduğu hareketin adı da zaten “Nesli Çoğalan Peter Pan’lar Cemiyeti”…

Güncel 19.10.2015, 23:05 19.10.2015, 23:09
7819
“MASAL KAHRAMANI” ÇORUMLU HALE
Nesli Çoğalan Peter Pan’lar Cemiyeti…
Kanser tedavisi gören çocukların hayalleri gerçekleştirmek için Facebook üzerinden organize olan ve on binlerce takipçisi bulunan bir iyilik hareketi.
Kurucusu ise Çorumlu Hale Bayrak. O, hayalleri gerçekleşen çocukların masal kahramanı.
Herşey Muhammed’in “tablet” dileğini gerçekleştirmek için Hale Bayrak’ın kendi kişisel sayfasında yaptığı duyuruyla başlamış. Bu hasta çocuğun dileğini gerçekleştirmek için o kadar çok kişi başvurmuş ki bir grup kurmaya karar vermiş. Şimdi, o iyiliksever gönüllülerle bazen kanser hastası bir çocuğu hayran olduğu sanatçıyla buluşturuyor, bazen de bir sokak çocuğuna doğum günü partisi yapıyorlar.
Sosyal medya üzerinden toplumdaki dezavantajlı çocukların dileklerini duyurup bunların yerine getirilmesi için aracılık eden bir oluşum bu. Facebook’ta on binlerce takipçisi olan iyilik hareketinin kurusu ve organizatörü ise Çorumlu Hale Bayrak.

PARA TOPLAMIYORLAR, HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRİYORLAR
Hale Bayrak, aslında tek başına değil. Yaptıkları yardımları anlatırken sürekli birinci çoğul şahısla konuşmasından da anlaşılıyor bu. Peki kim bu Peter Pan’lar? Bir şekilde çocukları sevindirmek isteyen, yardımlaşmanın verdiği hazzın tadına varan herkes olabilirmiş. Bu gönüllüler bazen kanser hastası bir çocuğun hayranı olduğu sanatçıyla buluşmasına ya da en sevdiği dizinin setine gitmesine vesile oluyor, bazen de bir sokak çocuğuna sürpriz doğum günü partisi hazırlanmasına aracılık ediyor.
“Nesli Çoğalan Peter Pan’lar” ismi hakkında ise Hale Bayrak, şu açıklamayı yapıyor: “Toplumun yardımlaşma duygusunu yitirdiğine dair söylemler bence klişe. Bu kişilerin sayısı azalmıyor, artıyor. Bazen Facebook üzerinden bir duyuru yaptığımızda o kadar çok cevap geliyor ki, dilek yerine getirildikten sonra bile devam ediyor. Sadece insanlar ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar.”

HASTANEDE GÖNÜLLÜ REFAKATÇİLİK YAPIYOR
Peter Pan ismi ise Hale’nin ‘kanser çocuklar’ için gösterdiği özel hassasiyetle ilgili biraz. Hale’nin elinin uzandığı alan o kadar geniş ki, sokak çocuklarından kanserli miniklere, mültecilerden evsizlere kadar bütün dezavantajlı gruplar var. Ancak onun için kanser hastası çocukların yeri biraz ayrı. Çapa Onkoloji servisinin çocuk bölümünü yıllardır düzenli olarak ziyaret edip hem çocuklarla hem de anneleriyle vakit geçiriyor. 17 yaşındayken bir gün hiç aklında yokken bu birimi ziyaret etmek istemiş. Gidiş o gidiş. Şimdilerde her gün hastaneye giderek gönüllü refakatçilik yapıyor. Bu çocukların bir kısmının büyüyemeden hayata veda etmesi ise ‘Peter Pan’ ismine ilham kaynağı olmuş.

MUHAMMED’İN DİLEĞİ İLE BAŞLADI
“Nesli Çoğalan Peter Pan’lar” bu isimle ‘çocukların dileklerini’ gerçekleştirmeye çalışıyor. Ancak Hale Bayrak, aslında yıllardır bu işi yapıyor. Bir isim altında birleşme fikri ise Muhammed isimli hasta bir çocuğun tablet bilgisayar sahibi olma dileğini, Hale’nin kendi kişisel sayfasında duyurmasından sonra ortaya çıkmış. Muhammed’in dileğini gerçekleştirmek için o kadar çok kişi başvurmuş ki, Hale ‘Bir grup kurup neden daha organize çalışmayalım ki?’ diye düşünmüş. “Ben tek başımayım diye düşünüyordum, sonra bu işi yapan bir başka kadın daha varmış, o da gruba dahil oldu. Zaten dilekleri gerçekleştiren herkes Pan’lara dahil.” diyerek, grubun nasıl genişlediğini anlatıyor.

PROFESYONELLEŞME DÜŞÜNCESİ YOK
Dernek ya da vakıf haline gelmeyi ise hiç düşünmüyorlar. Hale, şöyle düzeltiyor: “Daha doğrusu profesyonelleşmeyi hiç düşünmüyoruz.” Çünkü ona göre bu işi yapan birçok dernek var ve prosedürler insanların doğrudan dileğini gerçekleştirdiği kişiyle iletişime geçmesini engelliyor. Peter Pan’larda ise durum farklı. Mümkünse dileği gerçekleşen çocukla gönüllülerin buluşmasını, hiç olmazsa Pan’ların çocuklara kendilerinden özel bir şey göndermelerini istediklerini söyleyen Hale, “Arada bir bağ oluşması için bu gerekli. Bu bazen kendi çocuklarının bir oyuncağı olabiliyor, bazen çocuklara yazılmış özel bir not. Ben direkt hiçbir dileği gerçekleştirmedim. Hep sosyal medya üzerinden görenler yaptılar ve anonim kalmayı tercih ettiler. Bazen bir duyurunun 10 binin üzerinde paylaşıldığı bile oluyor.” diyor.

ÇOCUK SURİYELİ OLUNCA DURUP DÜŞÜNÜYORLAR MAALESEF
Bayrak’ın elinin yetiştiği alanda Suriyeli çocuklar da var elbette. Onlarca Suriyeli çocukla ilgilenen genç kadın, yardımlaşma duygusunu en üst seviyede yaşayan kişilerin Suriyeliler söz konusu olduğunda ‘milliyetçi’ tavır sergilemesine ise bir miktar içerliyor. “Bazen kanserli çocuklara kıyafet yardımı yapmak isteyenler oluyor. Bu çocukların kıyafete ihtiyaçları olmadığını ama dilerlerse Suriyeli çocuklara iletebileceğimizi söylüyorum. Zaman zaman ‘hayır’ cevabı alıyorum.” sözleri ona ait. Sosyal paylaşım sitelerinde bu konuda ayrımcı dil kullananları engellediklerini ve bu yöndeki yorumları da sildiklerini söyleyen Hale Bayrak, haftaya Mardin’e Ezidilerin kaldığı kampa gidip çocukların dileklerini duyurmayı amaçlıyor.

MERVE’Yİ TEDAVİYE İKNA ETMEK İÇİN BEN DE SAÇLARIMI KAZITTIM
Hale Bayrak kimi zaman saçlarını kazıtıyor. Neden kazıttığına gelince… Hale, bunu şöyle anlatıyor: “Hastanedeki çocuklardan biri için. Adı Merve. Saçlarını kaybedeceği için hastaneye gelmek istemiyordu. Ben de ‘birlikte kazıtmayı’ teklif ettim. Tedavi sona erene kadar yani saçları çıkmaya başlayana kadar da kazıtmaya devam edeceğime söz verdim. Karşılıklı kazıttık.” Saçları dökülmeden kazıtmak daha tercih edilen bir şeymiş. Tedavi sırasında dökülünce çok travmatik oluyormuş çünkü. Bu arada genç kadının saçlarını kazıttıktan sonra sokakta karşılaştığı tepkiler de ayrı bir hikaye. Otobüste yanına oturmayanlar mı dersiniz, arkasından ‘yazık, hasta demek ki’ diyenler mi. “Toplumda hasta insanlara bakış biraz sıkıntılı. Kanserli çocukların yaşadıklarını varın siz düşünün.” diyor Hale.
İyilik hareketinde ben de varım diyorsanız Nesli Çoğalan Peter Pan’lar Cemiyeti’nin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz. (https://www.facebook.com/neslicogalanpeterpanlarcemiyeti)(Haber Merkezi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@