“Maraş’ın sorumluları halen yargılanmadı”

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, 1978 yılında Maraş’ta yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri andı.

Güncel 29.12.2014, 00:19 29.12.2014, 00:19
671
“Maraş’ın sorumluları halen yargılanmadı”
Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, 1978 yılında Maraş’ta yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri andı.
KESK Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Merter Kocatüfek, EMEP İl Başkanı Meliha Üşüdür, HDP İl Başkanı Ali Akkaya ile sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti üyelerinin destek verdiği yürüyüşte, “Kahrolsun MİT, CİA kontrgerilla”, “Faşizme ölüm halka hürriyet”, “Maraş’ı unutma, unutturma” gibi sloganlar atıldı.
Kültür Park önünde toplanan grup, buradan sloganlar eşliğinde basın açıklamasının yapılacağı Postane önüne kadar yürüdü.
Basın açıklamasını okuyan Çorum Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Merter Kocatüfek, 12 Eylül darbesine zemin hazırlamak için yapılan ve darbenin gerekçelerinden sayılan Maraş katliamının aynı zihniyetin hala işbaşında olmasından dolayı aydınlatılmadığını ve aydınlatılmak istenmediğini belirterek, “Daha da ötesi katliamın anması bile yasaklanarak paramiliter güçler cesaretlendirilmekte, kollanmaya devam edilmektedir” dedi.
AKP’nin bugün sürdürücüsü olduğu tek tipleştirme, farklılıklara tahammülsüzlük ve resmi ideolojinin bu tür cinayetlerin azmettiricisi ve tertipleyicisi olduğunu ifade eden Kocatüfek, “kutsal devlet”, “resmi din”, “tek ulus”, “tek dil” gibi retoriklerle halklara dayatılan tekçiliğin kanlı bir tarihe sahip olduğunu kaydederek, Maraş katliamının arka planında bu ideolojik zihniyetin yattığını dile getirdi.
19-24 Aralık 1978 tarihinde yüzlerce Alevi yurttaşın öldürülmesi, 200'ün üzerinde evin yakılması, 100'e yakın işyerinin tahrip edilmesiyle sonuçlanan Maraş Katliamı’nın bir kontrgerilla eylemi olduğunun sonrasındaki gelişmelerle kanıtlandığını vurgulayan Kocatüfek, “Nitekim dönemin Başbakanı Bülent Ecevit olayların kendisini uzun süredir direndiği sıkıyönetim talebine zorlamak için kontrgerillalar tarafından çıkarıldığını açıklamıştır” ifadelerini kullandı.

“ULUDERE’NİN SORUMLUSU AKP İKTİDARIDIR”
Öte yandan Maraş katliamında ölenlerin anıldığı basın açıklamasında Şırnak’ın Uludere ilçesinde yaşanan katliam da protesto edildi.
“28 Aralık 2011’de 17’si çocuk 34 insanın üzerine bombalar yağdıran devlettir ve bu katliamın siyasi sorumlusu AKP iktidarıdır” diyen Kocatüfek, katliama kılıf uydurma çabasından vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, “Sorumluluk kabul edilmeli ve yargı süreci işletilmelidir” dedi. Kocatüfek, katliamın failleri aleyhinde etkin soruşturmalar yürütülmediği ve bir yargı süreci başlatılmadığı müddetçe devletin aynı suçu işlemeye devam edeceğine dikkat çekti.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@