“Malazgirt Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası oldu”

Vali Mustafa Çiftçi, Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Güncel 25.08.2021, 23:22
343
“Malazgirt Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası oldu”

Vali Mustafa Çiftçi, Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Ülkemizin şanlı tarihinde yeni bir dönemin kapılarını açan, milletimize yeni bir vatan, yeni bir istikbal kazandıran Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümünü büyük bir iftiharla idrak ettiklerini belirten Çiftçi, “Türk tarihi, diğer milletlere örnek olacak birçok zaferle doludur.  Malazgirt Zaferi, Türk milletine yeni bir yurt, yeni bir tarih hazırlamasının yanında, dünya tarihinde de bir dönüm noktası olmuştur” dedi.

“Malazgirt Zaferi'yle Doğu Roma İmparatorluğu'nun çektiği seti yıkan milletimiz, önce Anadolu Selçuklu Devleti'ni, daha sonra da üç kıta ve yedi denize hükmeden Devlet-i Aliyye'yi kurarak, tarihteki şanlı yerini almış, yüzyıllarca ebedî vatanımız Anadolu’da milletimizin varlık bilincinin gelecek kuşaklara taşınmasını sağlayarak büyük bir medeniyetin temellerini atmıştır” diyen Vali Çiftçi, açıklamasının devamında şunları dile getirdi:

“Sultan Alparslan’ın ‘Size öyle bir vatan aldım ki ebediyen sizin olacaktır’ sözlerinden de anlaşılacağı gibi Anadolu’nun sonsuza kadar “Türk Yurdu” olmasını ve kalmasını sağlayacak olan bu büyük zafer ile birlikte atalarımızın asırlar süren var olma mücadelesi büyük bir imparatorluk halini almıştır.

O gün ortaya konan ruh asırlar boyunca her zorlukta, her mücadelede olduğu gibi, İstiklal Savaşı’mızda da bize ilham vermiş, bu toprakların vatanımız olarak payidar kalmasını sağlamış ve Anadolu’yu kendisine yurt, Türk-İslam Medeniyeti’ne beşik, mazlumlara umut ve zalimlere set yapmıştır.

Bugün 950. yıldönümünü büyük bir gururla kutladığımız Malazgirt Zaferi’nin Büyük Komutanı Sultan Alparslan ve kutlu askerleri başta olmak üzere, milletimizin istiklâli ve istikbâli için canını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@