Madde bağımlılığına karşı “Çip tedavisi”

Kısa adı AMATEM olan ve Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı olarak hizmet veren Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nde eroin bağımlılığına karşı, halk arasında “çip tedavisi” olarak adlandırılan naltrekson cilt altı implant tedavisi uygulanmaya başlandı.

Güncel 18.10.2018, 20:50
875
Madde bağımlılığına karşı “Çip tedavisi”

Çorum’da ilk defa Eylül-2018’de AMATEM Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Mehmet Emrah Karadere, Psikiyatri Uzmanı Dr. Ebru Çobanoğlu ve Genel Cerrahi Uzmanı Bulut Özkan’ın yönettiği bir ekiple uygulanmaya başlanan çip tedavisi ile daha çok hastaya ulaşılarak bağımlılık tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmesi hedefleniyor.

Eroin bağımlılığında farklı tedavi yöntemlerinden biri olan naltrekson implant tedavisinde; yaklaşık üç ayda bir, genel cerrahi uzmanı tarafından deri altına yerleştirilen çiplerle hem kişide maddenin etki göstermesi engellenerek bireyin maddeden uzak kalması hedefleniyor, hem de bireyin maddeye karşı duyduğu istek azaltılabiliyor. Bu tedavi ile kişiler her gün ilaç almak zorunda da kalmıyor. Çip tedavisi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanıyor.

Uzun yıllardır dünyada ve yurdumuzda uygulanan ve tedavi başarısı oldukça iyi olan çipli tedavi yönteminden önce kişilerin maddeden arındırılması gerekiyor. Çip tedavisine üç ayda bir yenilenerek yaklaşık bir yıl süre ile devam ediliyor. Çip tedavisinin yanı sıra hasta, aile ve tedavi ekibinin işbirliği ve çok yönlü tedavi programlarına katılımı ile bağımlılık tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilebiliyor.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@