M. Fatih Gök: “Mahkeme, nöbet tutmayan aile hekimlerini haklı buldu”

Türk Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Fatih Gök, sendikalarının açtığı dava sonucunda mahkeme tarafından, Cumartesi nöbetine gitmeyerek iş bırakan aile hekimine verilen cezanın iptal edildiğini hatırlatarak, “Cumartesi nöbetleri hakkında kazanılan bu ilk dava ile Türk Sağlık-Sen farklılığını ve mücadelesini bir kez daha ortaya koymuştur.” dedi.

Güncel 27.10.2015, 20:40 27.10.2015, 22:00
780
M. Fatih Gök: “Mahkeme, nöbet tutmayan aile hekimlerini haklı buldu”

Türk Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Fatih Gök, hafta sonu nöbeti tutmayan aile hekimlerinin haklılığının mahkeme tarafından tescil edildiğini belirterek, “Açtığımız dava sonucunda mahkeme, Cumartesi nöbetine gitmeyerek iş bırakan aile hekimine verilen cezayı iptal etmiştir. Bu konudaki haklılığımız, kazandığımız mahkeme kararı ile bir kez daha tescillenmiştir.” dedi.
Cumartesi nöbetleri konusunda kazanılan bu ilk dava ile Türk Sağlık-Sen’in farklılığını ve mücadelesini ortaya koyduğunu belirten Şube Başkanı Gök, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:
“Adapazarı’nda görevli Türk Sağlık-Sen üyesi aile hekimine 10 Ocak 2015 tarihinde Cumartesi nöbetine gitmemesi nedeniyle 5 ihtar puanı cezası verilmişti. Cezanın iptali için Sendikamız tarafından Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme verdiği kararda aile hekiminin üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen’in iş bırakma kararı aldığına dikkat çekti. Kararda ‘Örgütlenme özgürlüğü kapsamında bir gün göreve gelmemek fiilinin mazeret olarak kabulü gerektiğinden, izinsiz işe gelmemek fiilinin sübuta etmediği sonuç ve kanaatine varıldığından, disiplin suçu teşkil etmeyen eylemi nedeniyle davacı hakkında tesis edilen işlemin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna varılmıştır’ denilerek verilen ceza iptal edilmiştir.
Açtığımız dava sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla, sendikamızın aldığı karar doğrultusunda Cumartesi iş bırakarak nöbete gitmeyenlere ceza verilemeyeceğini tescillemiş olduk. Cumartesi nöbetlerine karşı kazanılan bu ilk dava, aile hekimlerimize ve aile sağlığı çalışanlarımıza hayırlı olsun. Herkes bilsin ki bu mücadelemiz Cumartesi nöbetleri ortadan kalkana kadar sürecektir. Çünkü biz haklıyız ve kazanacağız. Türk Sağlık-Sen olarak bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Yargı kararları da çalışanı tasdiklemişken artık bu zulüm sona ermeli ve Cumartesi nöbetleri iptal edilmelidir.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@