“LPG'li araçlar artık oto parka girebilecek”

Hazırlık aşamasında olan yasanın yılsonuna kadar çıkmasının beklendiğini ifade eden Özenç, “Ayrıca her otopark girişinde bekleyip bagajını açarak görevliye LPG'li olmadığını ispatlamak zorunda kalan tüm araç sahiplerinin de yeni düzenlemeyle birlikte bu uygulamadan kurtulması söz konusu olacak” dedi.

Güncel 15.10.2014, 01:00 15.10.2014, 01:24
1869
“LPG'li araçlar artık oto parka girebilecek”
Özençler Otogaz Brc Bölge Bayi sahibi Mehmet Özenç, yakıt tasarrufu sağlaması nedeniyle birçok araç sahibi tarafından tercih edilen LPG sisteminin otoparklarda sorun olmaktan çıktığını bildirdi. Hazırlık aşamasında olan yasanın yılsonuna kadar çıkmasının beklendiğini ifade eden Özenç, “Ayrıca her otopark girişinde bekleyip bagajını açarak görevliye LPG'li olmadığını ispatlamak zorunda kalan tüm araç sahiplerinin de yeni düzenlemeyle birlikte bu uygulamadan kurtulması söz konusu olacak” dedi.

“TARAFLARLA GÖRÜŞÜLÜYOR”
LPG sistemi üreticileri ve alışveriş merkezlerinin temsilcileriyle görüşme yapıldığını kaydeden Özenç, konu hakkında şu bilgileri verdi:

“Yapılan görüşmelerde dünyada LPG'li araçların kapalı otoparklara girebilmesi için hangi şartları sağlaması gerektiği görüşülüyor. Dünyada kapalı otoparklara gazlı araçların girmesinin sağlayan ülkeler neler yapıyor, hangi önlemleri alıyor bunların çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalarla işin fiziki alt yapısını hazırladıktan sonra mevzuat alt yapısını da hazırlanacak. Bu işlemlerden LPG'li araçlar da kapalı otoparklara girebilecek.

“LPG KİTİNİN KALİTESİ VE TAKAN FİRMA ÇOK ÖNEMLİ”
Avrupa'nın birçok ülkesinde LPG'li araçlar kapalı otoparklara girebiliyor. LPG sisteminin kaliteli ve bu sistemi araca takan kişilerin işin uzmanı olması gerekiyor. Türkiye'de ve Çorum'da halen birçok merdiven altı uygulama bulunuyor. Araç sahipleri LPG dönüşümüne ve periodik bakımına fiyat odaklı yaklaşmamalı, LPG dönüşümü yaptırdıkları firmanın TSE'li ve makine mühendisi çalıştıran gerekli alt yapıya sahip yasal firmalara iş yaptırmaları gerekiyor.

“OTOPARKLARIN EMNİYET SEVİYELERİ YÜKSELTİLMELİ”
Yasanın çıkabilmesi için otoparkların emniyet seviyelerinin de yükseltilmesi gerekiyor. Eğer bir LPG'li araç kapalı otoparka girecekse o otoparkta gaz sızıntılarına karşı uyarı sistemleri olmalı. Bu uyarı sistemi her hangi bir gaz sızın tısına karşı alarmları ve havalandırmayı çalıştırılabilmeli ve bu sistemlerin hepsi sertifikalı olmalıdır. Ayrıca otopark görevlilerin özel eğitimli olması gerekiyor, kapalı otoparka girecek LPG'li araçların bir takım özel şartları taşıması gerektiği ve bu şartları yerine getirdiğine dair bandrol taşımasının zorunlu olmasının çok önemli.

“LPG TAKTIRIRKEN FİRMAYA RUHSAT SORUN; MÜHENDİSLE GÖRÜŞÜN”
Vatandaşlar kaliteli bir LPG sistemi taktırmak için ucuz yerleri tercih etmesinin yanlış , "Kaliteli sistem iyi işçilik ve kaliteli malzeme gerektirir; o yüzden merdiven altı uygulamaları olan yerlere sırf ucuz diye gitmeyin" . Sistemin takıldığı yerin muhakkak bir tane makine mühendisi olması gerekiyor. Mühendis çalıştırmayan yerler yasa dışı iş yapıyor, bu yerlere montaj yaptıran araç sahipleri yarın bir sorun ile karşılaştıklarında yasal olarak bir muhatap bulamadıkları gibi araçlarının teknik sorunları karşısında da muhatap bulamayacaktır.”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@