Lisansüstü programlar için başvurular başladı

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, lisansüstü programlarımıza yeni öğrenciler için başvuruların başladığını ifade etti.

Güncel 11.07.2016, 22:46 11.07.2016, 19:47
330
Lisansüstü programlar için başvurular başladı

Hayat boyu öğrenme konsepti içerisinde hareket ederek önlisans ve lisans eğitimi yanında lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) eğitimini de son derece önemsediklerini ve bunu Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonları çerçevesinde değerlendirdiklerini belirten Alkan, lisansüstü eğitimin nitelikli insan gücünün oluşmasında önemli bir araç olduğunu dile getirdi. Üniversite-toplum işbirliğinin; somut göstergesi ve toplumun ekonomik, sosyal, politik, teknik ve kültürel değişim ve ilerlemesinde karar mekanizmaları içinde yer alabilmesine imkân tanıyan en etkin vasıta olarak görüldüğünü anlatan Alkan, ayrıca Hitit Üniversitesi’nde devam eden nitelikli öğretim elemanı eksikliğinin giderilmesinin de ancak bu şekilde mümkün olabileceğini anlattı.
Bu bakış açısı ile hareket eden üniversitenin, imkânlar ölçüsünde sürekli yeni lisansüstü programları açmak suretiyle, çeşitliliğin artırılmasını hedeflediğini kaydeden Prof.Dr. Alkan, gelinen noktada Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitülerinde 16 programda 1200’e yakın öğrenciye tezli yüksek lisans; 6 programda 120’nin üzerinde öğrenciye de doktora eğitimi sunulduğunu ifade etti.
Bu yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün de ilk defa öğrenci alımına başlamasıyla, aktif öğrencisi olan enstitü sayısının da 3’e çıkacağını anlatan Alkan, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde öğrenci alacak enstitüleri şöyle sıraladı: “Sosyal Bilimler Enstitümüz bünyesinde yer alan;
İktisat (tezli), İşletme (tezli - tezsiz), Tarih,(tezli), Felsefe ve Din Bilimleri (tezli), İslam Tarihi ve Sanatları (tezli), Temel İslam Bilimleri(tezli), Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Siyaset ve Sosyal Bilimler) (tezli - tezsiz)
Beden Eğitimi ve Spor (tezli) yüksek lisans programlarına 45’i yabancı uyruklu toplam 234 öğrenci;
İşletme, Felsefe ve Din Bilimleri, Temel İslam Bilimleri, Beden Eğitimi ve Spor doktora programlarına da 16’sı yabancı uyruklu olmak üzere toplam 51 öğrenci alınacaktır.
Fen Bilimleri Enstitümüz bünyesinde yer alan;
Fizik (tezli), Biyoloji (tezli), Kimya (tezli), Kimya Mühendisliği (tezli), Makine Mühendisliği (tezli), Gıda Mühendisliği (tezli), Matematik (tezli) yüksek lisans programlarına 12’si yabancı uyruklu toplam 74 yeni öğrenci, Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği doktora programlarına da 5’i yabancı uyruklu toplam 22 yeni öğrenci;
Sağlık Bilimleri Enstitümüz bünyesinde yer alan;
Hemşirelik (tezli) yüksek lisans programlarına 1’i yabancı uyruklu toplam 7 yeni öğrenci”
Prof.Dr. Reha Metin Alkan, en temel işlevini, bulunduğu ile ve bölgeye katkı sağlamak ve sahip olduğu bilgi birikimini içinde yer aldığı topluma aktarmak olarak belirleyen Üniversitenin, koşulları sağlayan mezun öğrencilerle birlikte, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan konuyla ilgili tüm kamu görevlilerini, özel sektörde farklı alanlarda çalışan meslek insanlarını, sanayicileri ve iş insanlarını kariyerlerini, mesleki bilgi ve tecrübelerini geliştirmek ve Üniversitemizin sahip olduğu büyük bilgi birikimini paylaşmak üzere lisansüstü programlarıma davet ettiklerini anlattı.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@