Lahdi bulan 7 işçi ile ilgili soruşturma derinleştiriliyor

Belediye ekiplerinin yol kazısı sırasında ortaya çıkarılan lahitle ilgili soruşturma, derinleşerek devam ediyor. Son olarak, Savcılığın Müze Müdürlüğü’nden istediği raporun geldiği, bu doğrultuda soruşturmanın derinleştirildiği öğrenildi.

Güncel 06.12.2019, 23:24
6159
Lahdi bulan 7 işçi ile ilgili soruşturma derinleştiriliyor

Roma dönemine tarihlenen yaklaşık 2 bin yıllık lahdin bulunması ile ilgili haber, ÇORUM HABER’in 20 Kasım 2019 günlü sayısında verilmiş, ardından 21 Kasım’da da “Lahdin kapağı açılmış!” başlığı altında, bulunan lahdin kapağı açılmadan Müze yetkililerine haber verilmesi gerektiği hatırlatılarak, Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma açıldığı duyurulmuştu.

Zeminden yaklaşık 70 santimetre derinde bulunan lahit, Müze Müdürlüğü’ne haber verilmesi üzerine kurtarma kazısı ile yerinden çıkarılmış, lahitte bulunan cam parçaları ve pişmiş topraktan yapılmış parfüm şişesi olduğu sanılan tarihi bulgular, incelenmek üzere müze laboratuvarına, iskelet ise Hitit Üniversitesi Antropoloji Bölümü yetkilerine teslim edilmişti.

Bu arada lahdi açığa çıkaran belediye işçileriyle ilgili Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” gerekçesiyle soruşturma başlatılmış, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 7 işçinin ifadeleri alınmıştı.

İşçiler, lahdin kapağını açmadıklarını ve içinde değerli eşya görmediklerini öne sürerlerken, bu gibi lahitlere, ölmüş kadının ziynetlerinin ve kıymetli eşyalarının da gömüldüğüne ilişkin tarih bilgileri çerçevesinde soruşturmanın devam ettiği haber alındı.

(Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-4°
açık
banner303
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@