“Kuvvetler ayrılığı ilkesi askıya alındı”

AKP iktidarı tarafından yaptırıldığı belirtilen 14 Aralık operasyonuna yönelik tepkiler devam ediyor.

Güncel 24.12.2014, 23:51 24.12.2014, 23:52
919
“Kuvvetler ayrılığı ilkesi askıya alındı”
AKP iktidarı tarafından yaptırıldığı belirtilen 14 Aralık operasyonuna yönelik tepkiler devam ediyor.
Türkiye’nin dört bir yanında devam eden eylemler Çorum’da da sürdürülüyor. Çorum’da Adalet Sarayı önünde toplanan onlarca kişi dün de eylemlerine devam etti.
Pak Eğitim İş Sendikası üyelerinin de katıldığı eylemde yapılan hukuksuzluklara tepki gösterildi. Sendika adına konuşan Yusuf Özarslan, 14 Aralık Pazar günü yapılan operasyonla gazete ve televizyon yöneticileri, dizi senaristleri ve yapımcılarının gözaltına alındığını tüm dünyanın hayretle izlediğini söyledi.
”14 Aralıkta medyaya ve demokratik haklarımıza yapılan kin ve nefret operasyonu sadece bir zümreye değil, 77 milyonun geleceğine, haklarına ve hürriyetlerine yapılmış bir darbedir” diyen Özarslan, bütün demokratik anayasaların temel unsurlarından olan ve kurumlar arası dengeyi sağlayan anayasada da temel unsurlardan olan güçler ayrılığı ilkesinin yok sayıldığını ifade etti.
Özarslan “Yargının Anayasal bir kurum olarak milli iradenin veya bütün hürriyetlerin güvencesi olma konumu yok edilmek istenmekte ve yargı yürütmenin emrine alınmak istenmektedir. Kendi ihtiyaçlarına göre yargı kuralları sık sık yeniden dizayn edilmekte farklı kesimlere karşı yapılacak haksızlıkların alt yapısı itina ile hazırlanmaktadır. Bir taraftan kamu bankalarından müthiş kaynaklar aktarılarak yandaş medya güçlendirilmekte öbür taraftan da yandaş olmayan medya her türlü mali idari baskılara ”bitaraf olan bertaraf olur” denilerek sindirilmeye çalışılmaktadır” dedi.
Dört bakanın yanı sıra iktidara mensup birçok kişinin adının karıştığı 17-25 Aralık operasyonunun üzerinden bir yıl geçtiği ve haksızlıkları dile getiren herkese topyekün saldırı başlatıldığını belirten Özarslan, bu süreçte kuvvetler ayrılığı ilkesinin askıya alındığını, hukuk ve insan haklarının pervasızca ayaklar altına alan kişilerin mutlaka bir gün hesap vereceğini dile getirdi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@