25 Şubat 2014 Salı 22:39
Küresel rekabetin ön koşulu, iyi kalite, düşük fiyat ve malın kısa sürede teslimi
Sungurlu’da 1989 yılından beri faaliyetini sürdüren karton fabrikası SUN-KA, ürün kalitesini yükseltmenin yanısıra, yönetimde ve üretimde de küresel rekabetin gerektirdiği sisteme yöneldi.

Bu doğrultuda, Yalın Enstitü’nün 4 ayda tamamlanan ilk aşama programı ile, yeni yönetim ve üretim felsefesinin ciddi kazanımlar ve tasarruflar sağladığı ifade edildi.

Tespitleri ve pilot uygulamaları kapsayan ilk aşama, üç kişilik danışman ekibiyle gerçekleştirildi ve proje kapsamında, firmanın ana proses akışı olan karton üretimi ele alındı.

Proje hakkında bilgi veren firma ortaklarından, Genel Müdür Yardımcısı Levent Öztekin, üretim akışını olumsuz etkileyen tüm unsurların değerlendirildiğini ve aksaklıkların ortadan kaldırıldığını belirterek, işletme içinde sürekli iyileşmenin temellerinin atıldığını, maliyet düşürme çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Yalın Enstitü yetkilileri ise, "İyi bir yönetim, iyi bir kazançtan önce gelir" şeklindeki Portekiz özdeyişini hatırlatarak, “Başarılı şirket, değer yaratabilen şirkettir. Kesintisiz değer yaratabilmenin yolu ise şirketin tüm çalışanlarının değer yaratma kültürünü kazanmasıyla sağlanabilir. SUN-KA işte bunu başardı” ifadesini kullandılar.

ESKİ ANLAYIŞLAR DEĞİŞTİ
Yalın Yaklaşım’a göre, küresel rekabetin ön koşulu, iyi kalite, düşük fiyat ve malın kısa sürede teslimi…Buna ilişkin özet değerlendirme de şöyle:

1990’lı yılların büyüyen pazarlarında geçerli olan ‘ne üretirsem satarım, maliyetim yükselirse fiyatı artırırım, gecikirsem müşteri bekler’ anlayışına artık yer yoktur. Çünkü sizin her eksiğinizde yerel veya uluslararası bir rakip derhal yerinizi alır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teşvikler ve koruma duvarları vasıtası ile kâr elde etme dönemi de artık kapanmıştır. Büyük ya da küçük her firma çok sayıda rakibin olduğu bir ortamda ve giderek bilinçlenen tüketicilere hizmet etmek zorundadır.

Gelinen noktada belirli birkaç tip ürün ile pazardaki değişik ihtiyaçları karşılayabilmek de mümkün değildir. Satış alanının genişletilmesi adına giderek kişiye özel ürünlerin yaratılması ve bunun hızla ve düşük maliyetle yapılabilmesi gereklidir. Ürün ömrü kısalmaktadır ve tamamlandığında hâlâ talep edilen bir ürüne yatırım yapmış olmak için ürün geliştirme süresinin kısaltılması zorunludur.

Bugünün müşterilerinin kalite, hız ve düşük fiyat beklentilerinin kitle üretimi mantığı ile karşılanması mümkün değildir.

Amaç,
* Sadece müşterinin istediği ürünleri (fonksiyon, kalite ve fiyat açısından),
* Müşterinin istediği zamanda (pazara sunulduğu zaman, teslim süresi, sevkiyat sıklığı),
* Daha az kaynak harcayarak (emek, ekipman, zaman, alan vb.) üretebilmek ve
* Müşteri için bir değer teşkil eden faaliyetlere odaklanabilmektir.
Son Güncelleme: 25.02.2014 22:41