Kültür değerlerine duyarlılık; Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet

Belçika’nın başkenti Brüksel “ Kraliyet Akademisi BO ZAR Kültür Merkezi ”nde Türkiye’nin tanıtımı Resim, Hüsn-ü Hat, Ebru, Çini, Cam ve Metal sanatından oluşan eserlerle gerçekleştirildi.

Güncel 12.03.2014, 21:46 12.03.2014, 22:11
940
Kültür değerlerine duyarlılık; Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet
Hasan TULUK

Belçika’nın başkenti Brüksel “ Kraliyet Akademisi BO ZAR Kültür Merkezi ”nde Türkiye’nin tanıtımı Resim, Hüsn-ü Hat, Ebru, Çini, Cam ve Metal sanatından oluşan eserlerle gerçekleştirildi.

Konuk Büyükelçilerin, Belçikalı ve Türk vatandaşların da katıldığı açılışta; T.C. Brüksel Büyükelçisi sayın M. Hakan Olcay Kültür ve Sanat’ın uluslararası iletişimde ne denli önemli olduğunu vurgulayıp tüm katılımcılara teşekkür etti. Kokteyl sırasında Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği sanatçıları çeşitli eserleri seslendirdi. Sonra da sergi gezildi. Açılış öncesi metal çalışmalarımı sıra dışı ve çok başarılı bulduğunu söyleyen sayın Büyükelçi “ Sizinle gurur duyuyoruz. ”diyerek gönül ve ömür verdiğim “ Çorum adına ” beni bir kez daha onurlandırdı. Sonra da anı fotoğrafı çektirdik.

2 Mart Pazar günü akşamı “ Yunus Emre Türkiye Kültür Merkezi ”nde düzenlenen panelde; Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sayın Nur Gökbulut “ Kültürel Diplomasi ”, şair Abdullah Satoğlu da, “ Arif Nihat Asya ”nın sanatından örnekler sundu. Devamında da, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği korosu direktörü ve solist sanatçısı Necmettin Akben’in konserini izledik. Geceye meslektaşı Necati Yılmazkaya’nın da katılımıyla Belçikalı ve Türk izleyicilere neşeli dakikalar yaşatıldı.

3 Mart Pazartesi günü Belçikalı Arkeolog Paskal Eyben ve beraberinde gelen Pınar Turan’ın ziyareti çalışmalarıma yeni bir kapı araladı. Sayın Eyben’in “ Hitit Medeniyeti “ hayranlığı ve metal ilgisi ortak yanımızdı. Bir saati aşkın Anadolu’dan ve Selimiye Camii maketinden söz ettik. Değerli eşi Aydın Malkoç ile de tanışıp, yazışmalarımızı sürdürmek üzere ayrıldık.

Sırada kent gezisi vardı. 4 Mart Salı günü Brüç’e (Brugge) gittik. Kanal, köprü ve yapılarıyla tam bir Ortaçağ kenti. Kent meydanı; tarihi yapıları, katedrali, heykelleri ve ünlü ressam Salvador Dali Müzesi ile “ Grand Place “nin bir başka versiyonuydu.

Kandolla gezimiz sırasında doğa ve tarihi dokuyu bir arada yaşadık. Kanal boyu uzanan ve üç katı geçmeyen kiremit örgüleri ve renkli yapıları, yosun tutmuş çatı ve kemerli köprüleriyle İtalya-Venedik’i hatırladık. Arnavut kaldırımlı cadde ve sokaklarında dolaşıp atların koşar adım nal sesleriyle tarihe tanıklık eden faytonları izledik.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de olduğu gibi, Brüksel’de de kültürün yöresel olduğu; kültürel değerleri yörenin iklimi, tarihi, gelenekleri ve coğrafyasının yarattığını, o nedenle kültürel mirasın öncelikli sahibinin ve sorumluluğunun yerel yönetim olduğu bilinciyle hizmet edildiğini görüp takdir ettim. Ayrıca tarihi ve yöresel dokuyu korumanın, kalkınmanın ve yeni oluşumların önünde bir engel gibi düşünülmediğini, yönetimin toplumsal barış ve refaha katkı sağlayacak hizmetleri misyon edildiğine tanık oldum. Bu duygu ve düşüncelerin görsel belgesi olarak korumaya alınıp restore edilen evleri, sokakları, çarşı ve meydanları fotoğraf makinama kaydedip not aldım.

Özde Çorum, genelde Türkiye’nin tanıtımı amacıyla yıllarca sürdürdüğüm yurt dışı hizmetlerim sırasında Avrupa’nın Doğa bilinci ve korumacılığı ile Fatih Sultan Mehmed’in günümüze de ışık tutan “ Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim. “ fermanını hatırladım.

Tarih bilinci, ülke çıkarlarının öncelikli olduğu, korumacı ve milli değerlerine karşı duyarlılıklarıyla da, büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet anlayışı işte bu dedim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
21°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@