Külcü’ye 115 milyon liralık borçlanma yetkisi

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye Çorum’da yapımı planlanan ve proje-fizibilite çalışmaları devam eden 5 ayrı yatırım için İller Bankası’ndan 115 milyon liralık kredi alma, borçlanma yetkisi verildi.

Güncel 05.05.2014, 22:24 05.05.2014, 22:52
854
Külcü’ye 115 milyon liralık borçlanma yetkisi

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye Çorum’da yapımı planlanan ve proje-fizibilite çalışmaları devam eden 5 ayrı yatırım için İller Bankası’ndan 115 milyon liralık kredi alma, borçlanma yetkisi verildi.

Belediye Meclisi, dün Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün başkanlığında toplanarak gündeme alınan maddeleri görüşüp karara bağladı. Toplantıda; Başkan Külcü’ye İller Bankası’ndan 115 milyon liralık kredi kullanma, bunun karşılığında da belediyenin su gelirlerini teminat olarak gösterme yetkisi verildi. Borçlanma süreci 10 yıl olarak belirlenirken, CHP grubu karara itiraz etti.

Belediye Meclisi’nde belediyenin 2014 yılı yatırım programında bulunan 5 yatırım için 10 yıla kadar vadeli, aylık taksitler halinde ödenmek üzere İller Bankası A.Ş.’den kredi kullanımına ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, bu yatırımlar ise Meslek Lisesi Kampusu Okul Binaları, Meslek Lisesi Kampusu ek tesisleri (uygulama camisi, yurt ve spor salonu binaları), Rüzgâr Enerji Santrali, Kentpark ve Atıksu Arıtma Tesisi yapım işi olarak sıralandı.

İller Bankası Genel Müdürlüğü’nden kredi kullanımı yolu ve bununla ilgili 115 milyon lira kredi kullanılmasında gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesinde, her türlü evrakların imzalanmasında Belediye Başkanı Muzaffer Külcü adına yetki verilmesi, kullanılacak kredinin karşılığında da belediye su gelirlerinin teminat olarak gösterilmesi meclis toplantısında ele alındı.

Konuyla ilgili görüş bildiren CHP Grup Başkanı Ayhan Şamlı, Çorum’a yapılacak her türlü yatırımın arkasında olduklarını ve desteklediklerini, ancak uzun vadeli borçlanmayı da doğru bulmadıklarını anlatarak, ayrı ayrı olan projelerin de tek bir çatı altında gösterilmesinin yanlış olduğunu, yatırım projelerinin tek tek incelenerek karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise borçlanma yetkisi almanın borçlanmak anlamına gelmediğini, yatırımların gerçekleşmesi ve İller Bankası’ndan kredi kullanımı için belediye başkanına yetki verilmesinin şart olduğunu, 2 yıl önce de meclisten buna benzer bir yetki aldıklarını, 93 milyonluk kredi kullanma yetkisi aldıklarına halde 27 milyon 842 bin lira kredi borçlarının bulunduğunu söyledi.

Külcü, “Bugün itibariyle belediyenin 27 milyon 842 bin lira borcu bulunmaktadır. 5 yıldır onca dev yatırıma rağmen belediyeyi devraldığımız günkü kadar borcumuzun bulunması iyi bir durumdur. Keşke daha uzun vadeli kredi kullansak da sıkıntıya düşmeden ufak ufak taksitlerle ödesek, ancak faiz yükünden kurtulmak için aldığımız kredileri kısa vadede ödemek istiyoruz.

Bu kredi ile uzun süredir üzerinde çalıştığımız Kentpark, Rüzgâr Enerji Santrali, Meslek Lisesi Kampüsü gibi dev yatırımları tamamlama olanağı yakalıyoruz. 5 tesisin yaklaşık maliyetlerine denk gelen ölçüde kredi kullanmak istiyoruz. Bu yatırımları Çorum’a kazandırmadan önce teknik elemanlarımız detaylı inceleme-araştırma yapıyor, proje ve fizibilite raporları hazırlıyor. Konuyu çok iyi araştırmamız gerekiyor çünkü bu yatırımları Çorum’a bir defa yapıyoruz, kalıcı olsun istiyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından borçlanma teklifi oy çokluğu ile kabul edilirken, CHP grubu red oyu kullandı.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@