Külcü’den Büyükşehir düzenlemesine destek

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde gündeme getirilen büyükşehir sayısının artırılmasına yönelik yeni düzenlemeye destek verdi.

Güncel 06.12.2016, 23:29 06.12.2016, 23:35
1432
Külcü’den Büyükşehir düzenlemesine destek

Gıda Bankası’nda düzenlediği toplantıda gazetecilerin büyükşehir olmayı bekleyen illerle ilgili yapılacak düzenlemeye yönelik görüşleri sorulan Başkan Muzaffer Külcü, Türkiye’nin kaynaklarının sınırsız olmadığına vurgu yaparak, ülkedeki insan kaynağı ve bütçenin en verimli şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

250 bin nüfuslu bir kentin planlaması ile 5 bin nüfuslu bir ilçenin planlamasını yapmanın aynı olmadığını dile getiren Külcü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı hizmetler bakımından belediyeler merkeze bağlanmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda daha ileri bir adım attı. 750 binin üzerinde nüfusa sahip olan illeri büyükşehir olarak tek belediyeye bağladı. Elbette küçük ve rutin hizmetler ilçe belediyeleri tarafından yürütülüyor. Yapılan iş doğru bir iş. Büyükşehir uygulaması doğru bir uygulama. Bu uygulama sayesinde hizmette aksayan, eksik kalan şeyler olabilir.

Bazı işler merkezden planlanırken zor olabiliyor. Büyük işlerin bazen yerinde planlanarak hayata geçirilmesi daha iyi sonuçlar doğurabiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki iradesini de biliyoruz. Türkiye bu konuda daha cesur adımlar atmalıdır. Burada yapılmak istenen ülkenin kentleşme oranının artırılması hedefidir. Ancak kentli olmak ile kentte yaşamak arasında fark vardır. Köyde nasıl yaşıyorsanız kente geldiğinizde aynı yaşam biçimini sürdürürseniz kentli olamazsınız. Sadece kentte yaşamış olursunuz. Köydeki yaşam biçimini kentte sürdüremezsiniz. Burada belediyelere önemli görevler düşüyor. Mahallelere hizmetin hızlı şekilde gitmesinin sağlanması gerekiyor”

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@