“Kudüs’ü kurtarmak bütün Müslümanlara farz”

Saadet Partisi İl Teşkilatı tarafından “Neden Kudüs? Bizim İçin Ne İfade Ediyor?” isimli konferansa konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Halis Mutlu, Kudüs’ün sadece bölgedeki Müslümanlar tarafından değil tüm dünya Müslümanları tarafından korunması gerektiğini söyledi.

Güncel 09.12.2019, 21:20
309
“Kudüs’ü kurtarmak bütün Müslümanlara farz”

Müslümanların Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı yeterince tanımadığını, bilgilerin bile İsrail kaynaklarından öğrenildiğini belirten Gazeteci Yazar Mutlu, “Kudüs’ü İsrailiyattan uzak ve tamamen İslami referanslarla tanımaya çalışmalıyız” dedi.

Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi ve eski Çankırı Milletvekili Hüseyin Karagöz, SP İl Başkan Vekili Osman Kurşun, SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Sakınmaz, SP İl, Merkez İlçe, İl Kadın Kolları yönetici ve üyeleri ile vatandaşlar ilgiyle izledi.

Abdulselam Erkoç’un Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan konferansta Merkez İlçe Başkanı Sakınmaz gerek Kudüs gerekse dünya üzerinde zulüm gören Müslümanlara değindi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenledikleri etkinlikle ümmetin kanayan yarası olan Kudüs’ün mevcut durumu, geleceği ve neler yapılması gerektiğini öğreneceklerini söyleyen Sakınmaz, gazeteci Halis Mutlu’nun bu konuyu ayrıntılı şekilde anlatacağını hatırlattı.

Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık’ın Ankara’da olması nedeni ile programa gelemediğini belirten Sakınmaz, “Hz. Ali Efendimiz ‘Hiçbir şey elinizden gelmiyorsa onu herkese duyurun’ buyurmaktadır. Bizler de Saadet Partisi olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da Kudüs programı düzenledik. Yüreğimizi yakan hadise sadece Kudüs değildir. Doğu Türkistan, Filistin, Yemen, Suriye her yerde Müslümanlara zulüm var. Müslümanlar kan ağlıyor. Dünyada en büyük zulüm yaşanan yerlerden biri de Doğu Türkistan’dır. Doğu Türkistan vatandaşlar inançlarını yaşayamamakta, yaşam hakları ellerinden alınmaktadır. Dinlerini yaşama hakları ellerinden alınıyor, dillerini kullanamıyorlar. Yüzbinler toplama kamplarında zulüm görüyor. Çin işkencesinin modern versiyonu Doğu Türkistanlılar için uygulanıyor. Tüm dünya ise bir şey yokmuş gibi davranıyorlar” dedi.

Konferansta daha sonra “Kudüs’e Uyanmak” isimli eseri ile tanınan Gazeteci Halis Mutlu kürsüye geldi. Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bölge ve buradaki yerleşimle ilgili bilgiler aktararak, Peygamber Efendimizin Kudüs hakkındaki hadislerinden söz eden Mutlu daha sonra Kudüs ile ilgili fotoğraf ve videolardan oluşan slayt gösterisini sundu.

“Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanlar için imani bir duruş, siyasi bir simge, içtimai bir kıyam noktasıdır” diyen Mutlu, Mescidi Aksa’nın bizim ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz olduğunu, ama Müslümanların zihninin darmadağın olduğunu ve en kutsalın bilinmediğini kaydetti.

Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü önce Müslümanların öğrenmesi gerektiğini, Mescid-i Aksa’nın 144 dönümlük alanda 6 tane mescit ve medrese, müze, namazgah, su kuyusu, gibi 300’e yakın eserin bulunduğu bir alanı temsil ettiğini, Hz. Adem’in sınırlarını çizdiği bir arazinin adı olduğunu belirten Mutlu şunları söyledi; “Nasıl Kabe dünyanın merkezi ise Kudüs de küresel siyasetin altın oranıdır. Tarih boyunca Kudüs’e hakim olan dünyanın da hakimi olmuştur. Bugün Yahudiler Kudüs’e hakim ve dünyayı da onlar yönetiyor. Osmanlı zamanında Kudüs’e Osmanlı hakimdi ve dünyayı da Osmanlı yönetiyordu. Bugün Kudüs’ü Filistinliler satmasaydı diye hayıflanıyoruz. Kudüs, Mesci-i Aksa Filistinlilerin mi? Hayır. Onlar sahip çıkmadıysa sen sahip çık. Bugün yeryüzündeki bütün Müslümanların üzerine farzdır Kudüs’ü kurtarmak. Kudüs eser olduğu sürece her Müslüman’ın sorumluluğu vardır. Allah bunun hesabını bize soracak. Kurtarmak için ne yaptınız diye? Mescid-i Aksa’yı Kudüs’te yaşayan 350 bin kimliksiz Müslüman koruyor. Hiçbir devlete vatandaşlık bağı ile bağlı değiller. Osmanlı olarak kendilerini tanımlıyorlar. Kudüs’e sahip çıkmayan Müslümanların onurunu koruyor bu insanlar. Bu insanaların tek silahı ise tekbir. İsrail askerleri tekbirlerden bile korkuyor. Allah’ın buyruklarını yerine getirmek ve ‘Kudüs bizimdir’ sloganlarının içini doldurmak için buraya gitmek gerekiyor. Kudüs’ü elinde bulunduran, dünyayı yönetiyor. Müslümanlar Kudüs’e yeniden uyanmalı ve ayet ve hadislerde burayla ilgili belirtilen meselelere vâkıf olmalılar. Kudüs’ü İsrailiyat kaynaklardan değil, bizim sahih kaynaklarımızdan okuyup anlamak zorundayız, yoksa Yahudi’yi kendi ellerimizle Kudüs’e ortak etmiş oluruz”

Müslümanlar özellikle son bir asırdır birçok değerlerini kaybettiğine işaret eden Mutlu, Yahudilerin 1967 yılına kadar yani 2 bin yıl boyunca Kudüs’e sokulmadığını, ama bugün İsrail askerlerinin Müslümanların mahremini çiğnediğini, Kudüs’ün kadim bir kent olduğunu sözlerine ekledi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Kasım 2020
İmsak 06:00
Güneş 07:29
Öğle 12:32
İkindi 15:02
Akşam 17:24
Yatsı 18:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@