“Kudüs provokasyonuna derhal son verilmelidir”

Emek Partisi Çorum İl Başkanı Cafer Gökmen, Trump'ın Kudüs açıklamasının büyük bir provokasyon olduğunu belirterek, işçi ve emekçilere Filistin halkıyla dayanışma çağrısı yaptı.

Güncel 10.12.2017, 22:29
610
“Kudüs provokasyonuna derhal son verilmelidir”

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 1995 yılında aldıkları “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar”ın gereğini yerine getirerek, ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağını açıkladığını belirten EMEP İl Başkanı Gökmen, “Bu büyük bir provokasyon girişimidir. Ortadoğu’da yeni çatışmaların başlamasına neden olacaktır. Trump, bu kararı ile böyle bir çatışma sürecini başlatmak istemektedir.

Trump, bu kararı ile hem iç politikada kendini güçlendirmeyi hedefliyor; hem de ABD, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan ittifakı ile Ortadoğu’da Rusya ve İran etkinliğine karşı yeni bir süreç başlatmak istiyor” dedi.

BARIŞ SÜRECİNİN BAŞLAYABİLMESİ İÇİN ABD-İSRAİL PROVOKASYONUNUN SONA ERDİRİLMESİ GEREKİR

Kudüs’ün Başkent olduğu bir Filistin Devleti mi, yoksa Kudüs’ün Filistin ve İsrail’in başkenti olacağı iki devlet mi konusunda barış sürecinde kararı Filistin halkının vereceğini vurgulayan Gökmen, açıklamasında şöyle dedi:

“Fakat, barış sürecinin yeniden başlayabilmesi için öncelikle ABD-İsrail provokasyonunun sona erdirilmesi, İsrail’in yeni yerleşim yerleri açma politikasına son vermesi, işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistin’den sürülen Filistinlilerin ülkelerine dönebilmesi gereklidir.

Ortadoğu’da zaten bir savaş ortamı mevcutken, yeni çatışma konularını gündeme getirmek Ortadoğu ve Dünya halklarının yararına değildir. ABD ve tüm emperyalist güçler Ortadoğu’dan derhal elini çekmelidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin; Trump’ın çıkışını fırsata çevirme peşinde olduğunu ifade eden Gökmen, “İçerideki sıkışmışlığın üstünü örtmekte, ırkçı ve gerici politikasına alet etmektedir. Sorun dinler ve mezhepler sorunu olarak ele alınamaz. Sorunu üreten emperyalistler ve onların işbirlikçilerinin politikalarıdır. Amerikan emperyalizmi ve İsrail Siyonizm’i ile lafla mücadele edilemez. Açık ve gizli bütün askeri ve ekonomik anlaşmalar başta olmak üzere, bütün ikili anlaşmalar iptal edilmelidir. Bu yapılmadan sonuç alıcı hiçbir adımı atmak mümkün değildir” şeklinde konuştu.

“FİLİSTİN HALKINA DESTEK ÇAĞRISI”

Bütün işçi ve emekçilere Filistin halkının haklı davasını destekleme çağrısı yapan EMEP İl Başkanı Cafer Gökmen, “Emek Partisi olarak, Mazlum Filistin halkını tüm gücümüzle destekliyoruz. Bütün işçi ve emekçileri Filistin halkının haklı davasını desteklemeye çığırıyoruz. Provokasyonlara son, işgale son! Yaşasın özgür ve bağımsız Filistin!” dedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@