Kudüs için tarihi karar

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, kısa bir zaman önce ABD yönetiminin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde sorumsuzca bir açıklama yaptığını ve bu açıklamadan dolayı büyük bir endişe duyulduğunu kaydederek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin, ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrasında İstanbul’da düzenlenen Olağanüstü Zirve’nin Bildirisinde, bu karara karşı nihai bildiri kararları aldığını dile getirdi.

Güncel 14.12.2017, 23:36
602
Kudüs için tarihi karar

Doğu Kudüs’ün Filistin Devleti’nin başkenti olarak ilan edildiği ve bu alınan kararlar doğrultusunda, İslam ülkelerinin, bütün devletlerinin Filistin Devleti’ni ve Doğu Kudüs’ü onun işgal altındaki başkenti olduğunu tanımaya davet ettiğinin kaydedildiği bildiride:

“Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Dünyayı Doğu Kudüs'ü Filistin Devleti'nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın Kudüs'ü İşgalci Güç İsrail'in sözde başkenti olarak tanıyan tek taraflı kararı en güçlü şekilde reddedilmiş ve kınanmıştır.

Kudüs-ü Şerif'in yasal statüsünü değiştirmeyi amaçlayan söz konusu tehlikeli beyanın hükümsüz ve meşruiyetten uzak olduğu vurgulanmıştır.

ABD Yönetimi’ni bu yasadışı beyanın geri çekilmemesinden doğacak tüm sonuçlardan bütünüyle sorumlu tutulduğu kaydedilmiştir.

Tüm üye devletlere Filistin sorununa, özellikle dünyanın diğer taraflarından karşıtlarıyla günlük temaslarında ve dış siyasi gündemlerinde yüksek öncelik vermeleri çağrısında bulunulmuştur.

İki devletli çözüm temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'ne dayanan, uluslararası tanınmış referans hükümlerle ve 2005'te Mekke-i Mükerreme'de yapılan Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı’da stratejik bir tercih olarak kabul edilen 2002 Arap Barış Girişimi’yle uyumlu adil ve kapsamlı bir barışa bağlılık teyit edilmiştir” denildiğini anlatan Alkan, ABD Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail’in sözde başkenti olarak tanıyan tek taraflı kararının bir kez daha en güçlü şekilde reddedildiğini ve kınandığını dile getirdi. Kudüs’ün iç siyasi hesaplara kurban edilemeyecek kadar aziz bir şehir olduğunu kaydeden Alkan, “Kudüs tüm İslam’ın gözbebeği ve insanlığın ortak mirasıdır. İslam’ın kırmızı çizgisi Kudüs’tür. ABD yönetiminin tüm uluslararası meşruiyet kararlarını ihlal eden beyanını, bölgede ve dünyada güvenlik ve istikrar üzerindeki ciddi yansımaları nedeniyle reddeden uluslararası anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor alınan kararlardan dolayı mutluluk duyduğumuzu belirterek tüm İslam alemini bu karara destek vermeye davet ediyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@