Kubbe yapı sistemi Çorum’da

Çorum’da kubbe ve tonoz şekilli yapıların üretilmesi için bir firma kuruldu. Çorum OSB’de kurulan ISD Ltd. Şti’nin Müdürü Rafet Altuntaş, ilimiz için önemli olan tarımsal alanda da soğuk hava depoları başta olmak üzere çok güzel yapıların inşaa edilebileceğini bildirdi.

Güncel 23.12.2014, 01:30 23.12.2014, 01:34
2331
Kubbe yapı sistemi Çorum’da
“Amerikan barakaları” diye bilinen kubbe ve tonoz şeklindeki yapılar, bundan böyle Çorum’da üretilecek.
Son derece sağlıklı ve sağlam, ayrıca betonarme binalardan daha ucuza maledilebilen yapıların özellikle depolama alanında büyük avantajlar sağladığı, meyve ve sebzelerin dalından koparmış gibi taptaze bir şekilde uzun süre muhafaza edildiği bildirildi.
ISD Ltd. Şti. Çorum’da Organize Sanayi Bölgesi’nde Dome – Kubbe şeklinde ve yarı silindir şeklinde yani eskiden Amerikan barakaları diye bilinen tonoz biçiminde yapılar yapmak üzere tesis kurdu.
Şirket Müdürü Rafet Altuntaş, yaptıkları yatırım ve yapıların özellikleri hakkında bilgi vermek üzere Kahverengi Cafe’de bir basın toplantısı düzenledi.
ISD Ltd. Şti. olarak kubbe ve tonoz şeklinde atmosfer kontrollü depolar ve yapılar kurduklarını, Çorum OSB’deki tesiste ise bu binaları ve mekaniğini ürettiklerini anlatan Altuntaş, “Bu tür binaların Türkiye’de çok az örneği var. Bazı çimento fabrikalarının depoları ile Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın binası ile bir konferans salonu bu şekilde yaptırıldı. Bu yapıları da yurtdışından gelen firmalar kurdu. Son derece sağlıklı ve sağlam olarak yapılan bu binaları bundan sonra bizler Çorum’da üreteceğiz. Türkiye’de ilk kez şirketimiz tarafından kubbe ve tonoz şeklindeki yapıların üretimine başlanmıştır” dedi.
Bu tür binaların tarımsal alanda Türkiye’de hiçbir örneğinin olmadığını ifade eden Rafet Altuntaş, hem yurt içine, hem de yurt dışına bu yapıları üretebileceklerini dile getirerek, özellikle depolama alanında yeni bir çığır açıldığını vurguladı. Altuntaş, “Hangi tür meyve, sebze ve tahıl olursa olsun bu özelliklerde kurulmuş depolarda saklanan ürünler uzun süre tazeliğinden bir şey kaybetmeden saklanabiliyor. Örneğin elmayı, kirazı, soğanı, patatesi, karpuz, kavunu atmosfer kontrollü depolarda saklayabilir, dalından yeni koparmış gibi uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Böylelikle üreticimiz ürününü ucuz bir fiyata satmak ya da yarısını çürütmek zorunda kalmayacak, daha yüksek gelir elde edecektir” dedi.
Bu yapıların sosyal amaçlı spor salonu, konser salonu, düğün salonu, alışveriş merkezi gibi sosyal amaçlı kullanılacağı gibi tarımsal ve endüstriyel uygulamaları da bulunduğunu anlatan Altuntaş, özellikle Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı ile meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması alanında verilen desteklerden yüzde 50 hibelerden yararlanmanın mümkün olduğunu kaydetti.
Meyve ve sebze işlenmesinde ilgili prosesleri ve atmosfer kontrollü depolamanın özellikle desteklendiğini anlatan ve bu teknikler inşaat maliyetinin azaldığını söyleyen Altuntaş, atmosfer kontrollü depolardan yüksek gelir sağlanabileceğini bildirdi.
Projenin hazırlanmasında ilgili danışmanlık firmalarına destek olup istendiği durumda inşaatı da yapacaklarını bildiren Şirket Müdürü Rafet Altuntaş, IPARD başvurularının 5-15 Ocak tarihleri arasında yapılacağını, proje teslimi için son tarihin ise 10 şubat 2015 olduğunu bildirdi.
Firma olarak IPARD kapsamında desteklenmeyen konular da yardıma hazır olduklarını anlatan Altuntaş, bu yapı tekniği sayesinde yapıların depreme daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü olduğunu, bu teknikle spor salonu, okul, dini yapılar, kamu hizmet binaları, endüstriyel depolar, hangarlar, ticari yapılar, konutlar, askeri tesislerin yapılabileceğini ve yıkılmasının da zor olduğunu sözlerine ekledi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@