Kredi Garanti Fonu’ndan Çorum’a 16.3 milyon kefalet

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde 2010 yılı Haziran ayından itibaren hizmet vermeye başlayan Kredi Garanti Fonu’nun, geçen süre zarfında 84 firmadan gelen 105 talebi değerlendirerek, 24.4 milyon lira tutarındaki krediye 16.3 milyon lira kefalet sağladığı açıklandı.

Güncel 26.02.2014, 22:47 26.02.2014, 22:47
1530
Kredi Garanti Fonu’ndan Çorum’a 16.3 milyon kefalet
KOBİ’ler için sağladığı kefaletle işletmelere destek vermek, yatırımlarının finansmanında banka kredisi kullanmalarını mümkün hale getirmek amacıyla hizmet veren Kredi Garanti Fonu (KGF), Çorum’da Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Oda bünyesinde 2010 yılı haziran ayından itibaren hizmet vermeye başlayan Kredi Garanti Fonu, geçen süre zarfında 84 firmadan gelen 105 talebi değerlendirerek, 24.4 milyon lira tutarındaki krediye 16.3 milyon lira kefalet sağladı.

TOBB ve KOSGEB’in de ortağı bulunduğu KGF’nin Çorum Şubesi, şuanda Çorum TSO bünyesinde faaliyet göstermekte ve Çorum’un yanı sıra Amasya, Yozgat ve Kırıkkale illeri ile ilçelerindeki KOBİ’lere hizmet vermekte.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Kurumsal Pazarlama ve Tanıtım Müdürü Bülent Ersoy, Müdür Yardımcısı Bilsoy Onur Cengiz ve Çorum Şube Müdürü İlhan Çamlıbel, kurumun faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Ziyarette KGF Kurumsal Pazarlama ve Tanıtım Müdürü Bülent Ersoy, kurumun KOBİ’lere 1 milyon TL’ye kadar kefalet sağladığını söyledi. KGF’nin; Kredi almak için bankaların talep ettiği yeterli teminata sahip olmayan KOBİ’lerin imdadına yetiştiğini ifade eden Ersoy, “KGF teminatından yararlanmak isteyenler; kredi almak istedikleri bankaya, KGF kefaletinden yararlanmak istediğini beyan etmelidir. Ayrıca kredi için banka tarafından oluşturulan dosyanın Çorum Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında faaliyet gösteren Kredi Garanti Fonu’na gönderilmesi için muvafakat edilmesi gerekiyor. Banka tarafından kredi başvurunuz uygun bulunduğu takdirde bize iletilen kefalet talebiniz yaklaşık 2 hafta içerisinde sonuçlandırılıyor” dedi.

Başarı vadeden genç ve yaratıcı girişimcilerle, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyüme ve gelişmelerine destek veren KGF’nin, iyi iş fikirlerinin önündeki teminat yetersizliği engelini ortadan kaldırdığını ifade eden Ersoy, “Banka kredisi olanaklarına büyük işletmeler kadar kolay ulaşamayan küçük işletmelerin bu teminat problemi, KGF kefaleti ile giderilmekte, bu sayede KOBİ'lerin de banka kredileri kullanma imkanı doğmaktadır. Çalışan sayısı 250’yi, yıllık cirosu ve aktif büyüklüğünden her biri 40 milyon TL’yi aşmayan işletmeler KOBİ olarak kabul edilmekte olup, imalat sanayi yanında hizmetler ve madencilik sektöründeki girişimcilerin de talepleri karşılanmaktadır.

Türkiye’nin bütün yörelerindeki KOBİ’ler, esnaf ve sanatkarlar, tarımsal işletmeler ve çiftçiler, kadın ve genç girişimciler KGF kefaleti için başvurabilirler” şeklinde konuştu.

KGF Çorum Şube Müdürü İlhan Çamlıbel de, Çorum’un yanı sıra Amasya, Yozgat ve Kırıkkale’deki KOBİ’lere de hizmet verdiklerini, KGF olarak Çorum başta olmak üzere sorumluluğumuzda bulunan illerdeki KOBİ’lere daha fazla destek vermek için hazır olduklarını ifade etti.

Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal da, 84 firmadan gelen toplam 105 talebin değerlendirilerek, 24.4 milyon lira tutarındaki krediye 16.3 milyon lira tutarında kefalet olmanın, Çorum iş dünyasına önemli bir katkı olduğunu söyledi.

Kefalet vasıtasıyla sağlanan kredilerin, küçük ve orta ölçekteki işletmelerin büyümelerine, yeni atılımlar yapmalarına çok ciddi katkılar sağladığını ifade eden Başaranhıncal, KGF Çorum Şubesi’nin, Çorum TSO’nun yüz akı hizmetlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı.

Başaranhıncal, KGF’nin başarılı çalışmalarının devam etmesi temennisinde bulundu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@