KPSS’ye Çorum’dan 30 bin aday katılacak

2016 - KPSS (Ortaöğretim) İl Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

KPSS’ye Çorum’dan 30 bin aday katılacak

2016 - KPSS (Ortaöğretim) İl Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

18 Kasım 2016 Cuma 01:07
KPSS’ye Çorum’dan 30 bin aday katılacak
ÖSYM Başkanlığı tarafından 20 Kasım 2016 Pazar günü yapılacak olan 2016-Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (2016-KPSS/Ortaöğretim) huzur ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla yapılan İl Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantıya Valiliği temsilen Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, İl Garnizon ve Jandarma Komutanı J. Albay Fatih Üstündağ, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Sungurlu Kaymakamı Mitat Gözen, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Emrullah Akdemir ile Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcisi katıldı. Toplantıda, yapılacak sınavın huzur ve sükûnet içinde geçmesi ve adayların sınav konforlarını etkileyebilecek olası durumlar ele alınarak bu hususlarda alınması gereken tedbirler görüşüldü.
İl Sınav Koordinasyon Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, sınavın 20 Kasım 2016 Pazar günü saat 10.00 başlayıp 120 dakika süre ile tek oturum halinde uygulanacağını, sınavın zamanında başlatılabilmesi için, adayların kimlik denetimleri yapılarak sınav salonlarına alınmalarına sınavdan bir saat öncesinden başlanılacağını söyledi.
Bu sınavın bu güne kadar Çorum’da yapılacak en büyük sınav olduğunu ve sınava il merkezi ve Sungurlu ilçesinde olmak üzere toplam 112 sınav binasında yaklaşık 30 bin adayın katılacağını, bununla birlikte 4 bin 300’e yakın personelin görev yapacağını belirten Alkan, sınava girecek adayların sınav öncesinde stresten uzak durmaları gerektiğini, sınava ilişkin genel bilgilerin ÖSYM Başkanlığının ( http://www.osym.gov.tr ) resmi internet adresinde yer aldığını, bu bilgileri sınava girecek adayların ve tüm sınav görevlilerinin sınav öncesinde titizlikle okumalarının yararlı olacağının önemini vurguladı.
Alkan, özellikle sınava girecek aday ve görevlilerin yanlarında bulundurmaları zorunlu olan belgeler ile sınavda bulundurulması ÖSYM Başkanlığınca yasaklanan materyaller hususunda kurallara uyulmasının sınavın huzur ve güvenliği açısından önem arz ettiğini ifade etti. Sınavın güvenliği ve selameti açısından gereken tedbirin alındığını, sınava girecek gençlerimizin sınava adaptasyonlarını etkileyecek her türlü olumsuz durumun özellikle gürültü ile ilgili olarak ilimiz genelinde gereken itinanın gösterilmesi büyük önem arz ettiğini belirten Alkan, sınava girecek tüm adaylara başarılar diledi.
 


2016’DA 178 BİN KİŞİ SINAVLARA KATILDI
İl Sınav Koordinatörlüğü’nün Hitit Üniversitesi bünyesinde Aday Başvuru Merkezi ve Sınav Koordinatörlüğü olarak sınav hizmetlerini yürüttüğünü, gerek her geçen yıl artış gösteren sınav sayısı ve türü, gerekse bölgede bulunan illerde yapılmayan bazı sınavları yaparak adeta bölgesel bir merkez haline geldiğini söyleyen Alkan, “Sınav Koordinatörlüğümüz ÖSYM sınavları ile birlikte Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarını da bu merkezden koordine etmektedir. Son iki yıl içerisinde YDS (KPDS/ÜDS), ALS, DİB-MBSTS, e-Sertifika ve Atatürk Üniversitesi AÖF gibi birçok sınavı da sınav havuzuna ekleyen Sınav Koordinatörlüğü, tüm bu sınavları başarı ile gerçekleştirmektedir. Sınav sayısı ile birlikte bu sınavlara katılan aday sayısında da gözle görünür bir artış gözleniyor. Sınav Koordinatörlüğü tarafından 2015 yılında 119 bin’in üzerinde bir adaya sınav uygulanmışken, bu sayının 2016 yılı sonunda 178 bin’e ulaşacağı tahmin ediliyor.
İlimizde yapılan bu sınavların kurallara uygun olarak huzur ve güvenlik içerisinde uygulanmasına katkı sağlayan Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sınavın her aşamasında görev alan tüm personele ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
(Volkan SINAYUÇ)