Köylü satışlardan ve hava sıcaklığından mustarip

Çorum’un semt pazarlarında çökelek, peynir, yoğurt, katık, tulum peyniri, kuşburnu marmelatı, bal ve sebze satışı yaparak geçimlerini sağlayan organik gıda üreticileri onlar.

Köylü satışlardan ve hava sıcaklığından mustarip

Çorum’un semt pazarlarında çökelek, peynir, yoğurt, katık, tulum peyniri, kuşburnu marmelatı, bal ve sebze satışı yaparak geçimlerini sağlayan organik gıda üreticileri onlar.

11 Temmuz 2014 Cuma 21:20
Köylü satışlardan ve hava sıcaklığından mustarip
Çorum’un semt pazarlarında çökelek, peynir, yoğurt, katık, tulum peyniri, kuşburnu marmelatı, bal ve sebze satışı yaparak geçimlerini sağlayan organik gıda üreticileri onlar. Halk tabiri ile köylüler. Ramazan ayının ilk günlerinde satış yapamamaktan şikayet eden köylüler, bayram için de endişeliler.

Çarşamba Pazarı’nda tezgah açan ve genellikle süt ürünleri satan köylüler bir taraftan sıcak hava ile mücadele verirken bir taraftan da satış yapamamaktan dert yanıyorlar.

Çorum Merkez Palabıyık Köyünde ikamet ettiğini belirten Fatma Erdem, köyde yaşamasına rağmen süt ürünlerini kendisinin üretmediğini söylüyor. Erdem, “Köyde yaşıyorum ama ne ineğimiz var ne de koyunumuz. Ürünleri Mecitözü’nden alıyorum, Cumartesi ve Çarşamba pazarlarında satıyorum. Evin geçimini bu şekilde sağlıyorum. Sabah 6-7 gibi pazara geliyorum. Satış yapmak için bir umut bekliyorum. Ramazanın ilk günlerinde satışlar iyiydi. Fakat bugün hiç satış yapamadım. Yetmezmiş gibi sıcaktan dolayı da tereyağı eridi. Diğer ürünlerinin bozulmaması için torbalara buz koyuyorum” diyor.

Çorum semt pazarları içerisinde satışların en düşük olduğu pazarın Çarşamba Pazarı olduğunu belirten Sinan Şirin, “Hiçbir ürünü kendimiz üretmiyoruz. Çeşitli köylerden alıp satıyoruz. İlçeler de dahil Çorum’un tüm pazarlarına gidiyorum. Fakat satışların en düşük olduğu pazar Çarşamba Pazarı. Bir taraftan sıcakla mücadele ederken bir taraftan da sinek avlıyoruz. Buz dolaplarına koyduğumuz peyniri, çökeleği satış olmadığından tezgaha bile çıkaramıyoruz” diyor.

Mecitözü’nden gelerek kendi üretimi olan süt ürünleri satan ve ismini vermek istemeyen bir bayan ise, “Köyde 10 ineğimiz var. Onlardan elde ettiğimiz sütten peynir, çökelek yapıyoruz. Haftada birkaç gün sabahın beşinde kalkıp pazarlara geliyoruz. Fakat bugün hiç iş yok, boş oturuyoruz. Oruç başladı, işler duruldu. Kazandığımız para; yemek, yol ve yer tahsis ücretlerini karşılamıyor. Zararına çalışıyoruz. Gelen müşteri fiyatı sorunca almaktan vazgeçiyor. Satış yapamasak da haftaya yine tezgah açacağız. Yaşamak için çalışmaya mecburuz” diyor.

Çarşamba Pazarı’nda süt ürünlerinin fiyatları şöyle: Çökelek 8 TL, tereyağı 18 TL, peynir 9 TL, katık 3 TL, tulumpeyniri 10 TL.


(Onur MÜLAZIM) 
Son Güncelleme: 11.07.2014 21:22