Köyleri Hizmet Götürme Birliği seçimleri yenilendi

Çorum Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2016 yılı Mayıs ayı olağan toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirilirken, toplantıda birlik divanı, encümeni ve Plan Bütçe Komisyonu seçimleri de yapıldı.

Köyleri Hizmet Götürme Birliği seçimleri yenilendi

Çorum Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2016 yılı Mayıs ayı olağan toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirilirken, toplantıda birlik divanı, encümeni ve Plan Bütçe Komisyonu seçimleri de yapıldı.

25 Mayıs 2016 Çarşamba 22:57
Köyleri Hizmet Götürme Birliği seçimleri yenilendi

Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıyı Vali Yardımcısı Adem Saçan yönetti.
İl Genel Meclis üyeleri, Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği yetkilileri, köy muhtarları ve kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Vekili Adem Saçan kimseyi ayırmadıklarını dile getirdi.
Çorum’un tüm köylerine ihtiyaçlar doğrultusunda yatırım yapıldığını ifade eden Saçan, “Sukunet bize yakışan tavırdır. Vakur bir seçim olmalıdır. Köylere Hizmet Götürme Birliği, Özel İdare’nin ihalelerinin yapılması, KÖYDES programının yürütülmesi hizmetlerini yürüten bir kuruluştur. Köylerimizin içme suyu, yol, kanalizasyon, menfez, altyapı, köy konağı, şadırvan ve cami gibi önemli ihtiyaçları bulunuyor. Encümen üyelerimiz ile birlikte birliğe ayrılan bütçe doğrultusunda köylerimize objektif kriterlere uyarak hizmet götürüyoruz. Su ve yol, köylerin olmazsa olmaz ihtiyaçları olduğu için bu alanlara öncelik tanıyoruz. Kaynak ve bütçe artarsa diğer talepleri de karşılamaya gayet sarfediyoruz. Bizler hiçbir köyümüzü ve muhtarımızı öncelikli olarak görmüyoruz. Hepsi Çorum’un bir köyü, hiçbirini diğerinden ayırmıyoruz. Sağlıklı ve huzurlu bir seçim yaşanmasını diliyorum.” diye konuştu.
Konuşmanın ardından gündem maddelerine geçildi. Birlik Faaliyet Raporu, gelir-gider bütçe ve bilançosu okunarak onaylandı. Toplantıda Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Dilek Somuncu tarafından “Temiz ve Güvenilir Su” başlıklı bir sunum yapılarak köylerdeki su depolarının durumu ortaya kondu. Toplantıda daha sonra ise seçim maddelerine geçildi.
Buna göre ilk olarak Divan heyeti yeniden seçildi. Açık oyla yapılan seçimde Birinci başkan vekilliğine Mollahasan Köyü Muhtarı Hulusi Aydaş, ikinci başkan vekilliğine Sarılık Köyü Muhtarı İsmail Uysal, Katip üyeliklere ise Örencik Köyü Muhtarı Mustafa Uysal ile Karaca Köyü Muhtarı Ömer Barın seçildi. Yedek katip üye ise Yeni Hayat Köyü Muhtarı Hasan Börekçi getirildi. 198 üyeli birliğe Pınarcık Köyü’nün üye yapılması da oy çokluğuyla onaylandı.
Daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonu için seçim yapıldı. Açık oylama ile yapılan seçimde; komisyona Kılıçören Köyü Muhtarı Gazi Kırcı, Kuruçay Köyü Muhtarı Davut Yüksel ve Çatak Köyü Muhtarı Cemal Karakaş seçildi. Encümen üyeliğinin seçiminde ise büyük bir yarış yaşandı. Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümeni'nde görev yapmak üzere İl Genel Meclis üyelerini temsilen 2 kişi, muhtarları temsilen ise 2 kişi seçildi.
İl Genel Meclis üyelerinden Erhan Akar (115 oy) ve Yıldız Bek (95 oy) seçilirken, 83 oy alan Mustafa Alagöz ise yedek üye oldu. Köy muhtarı için yapılan seçimde ise Evci Yenikışla Köyü Muhtarı Abidin Gündoğar, Üyük Köyü Muhtarı Ali Yalvaç, Çanakçı Köyü Muhtarı Gürbüz Yasakcı, Küçükgülücek Köyü Muhtarı Hacı Koca, Şahinkaya Köyü Muhtarı Kemal Evci ve Karapınar Köyü Muhtarı Zeki Oral yarıştı. 105 oy alan Karapınar Köyü Muhtarı Zeki Oral ile 86 oy alan Küçükgülücek Köyü Muhtarı Hacı Koca üyeliğe seçildi. Çanakçı Köyü Muhtarı Gürbüz Yasakçı 62, Evci Yenikışla Köyü Muhtarı Abidin Gündoğar 61, Üyük Köyü Muhtarı Ali Yalvaç 24 ve Şahinkaya Köyü Muhtarı Kemal Evci de 6 oy aldı.
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 25.05.2016 22:58