Köylere doğal arıtma sistemi yapılması gündemde

Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi Ahmet Tuna, köylerdeki kanalizasyon sorununun en iyi doğal arıtma yöntemi ile giderilebileceğini belirterek, İl Özel idaresi tarafından bir köyde örnek çalışma yapılacağını ve bu çalışmadan ulumlu sonuçlar elde edilmesi durumunda projenin diğer köylere de uygulanacağını dile getirdi.

Güncel 07.05.2015, 22:44 07.05.2015, 22:45
728
Köylere doğal arıtma sistemi yapılması gündemde
Yapılan incelemede köylerdeki atık suların fosseptik çukurlarında biriktirildiğini anlatan Tuna, Özel İdare tarafından dört boyda fosseptik yapıldığını ve bunların havalandırma bacaları dışında gövdenin tamamının toprak altında yer aldığını anlattı. Fosseptiklerin kokuya neden olmaması için mümkün olduğu kadar yerleşim yerinden dere yataklarından ve su kaynaklarının bulunmadığı yerlere yapıldığına dikkat çeken Tuna, fosseptik çukurlarındaki atıkların vidanjör ile atık su arıtma tesisine boşaltılmasının da çevre kirliliğini önleme açısından önemli olduğunu ifade etti.
Öte yandan Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu okuyan Komisyon Başkanı Mustafa Alagöz, yapılan değerlendirmede Düvenci Beldesi, Gedikbayır Mahallesi’nin fosseptik tesisi olmaması nedeniyle kanalizasyon şebekesinin Değirmendere Köyü fosseptik tesisine bağlandığını, fakat bu tesisin de yetersiz kaldığını ifade etti. Yeni bir fosseptiğe ihtiyaç duyulduğunu belirten Alagöz, belediyenin bütçesinin yetersiz olması nedeniyle tesisin İl Özel İdaresi tarafından yapılması ayrıca Boğazkale’ye bağlı İbikçam Mahallesi’nde içme suyu isale hattı e depo şebekesinin de İl Özel İdaresi tarafından yapılmasını uygun bulduklarını belirtti.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@