“Köye dönüşen beldelere hassasiyet gösterilmeli”

Toplantıda yerleşim alanlarındaki su sayaçlarının okunması ve çöplerin toplanması konularına değinen Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan, bu bölgelerin her ne kadar köye dönüştürülse de geçmişten günümüze oluşmuş şehir kültürünün göz ardı edilemeyeceğini ve bu noktada hassasiyet gösterileceğini ifade etti.

Güncel 07.04.2014, 22:35 07.04.2014, 22:54
819
“Köye dönüşen beldelere hassasiyet gösterilmeli”

30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden önce belde belediyesi iken seçimlerin ardından tüzel kişiliği kaldırılıp köye dönüştürülen 22 belde ile ilgili olarak bir toplantı gerçekleştirildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan’ın başkanlığında yapılan toplantı, İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Genel Sekreter Yardımcıları Ünal Demiray ve Bülent Kankurdan, Birim Müdürleri, beldeyken köy tüzel kişiliğine dönüştürülen 22 yerleşim yerine yeni seçilen muhtarlar ve kapanan beldelerde görev yaparken İl Özel İdaresine geçici olarak devredilen personel katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Sekreter Ömer Arslan, 6360 Sayılı Kanunun Geçici 2. Maddesi gereğince 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra tüzel kişiliği kaldırılıp köye dönüştürülen 22 belde belediyesinin İl Özel İdaresine devir işlemlerinin Valilikte oluşturulan komisyon ve İl Özel İdaresi koordinesinde gerçekleştirildiğini hatırlattı.

MEVCUT PERSONEL ÇEŞİTLİ
KURUMLARA YERLEŞTİRİLECEK
22 beldenin kapatılarak köy tüzel kişiliğine dönüştürülmesiyle buralarda görevli işçi ve memur personelin diğer kamu kurumlarına yerleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar İl Özel İdaresi’nin personeli olarak görev yapacaklarını ifade eden Genel Sekreter Ömer Arslan, mevcut personelin tahminen en fazla 4 aylık bir süre içerisinde Çorum ilindeki diğer kamu kurumlarındaki boş kadrolara Devlet Personel Başkanlığı tarafından yerleştirileceğini söyledi.

Kapanan belde belediyelerinde görev yapan personelden kadro ve derecesi uygun olan memur statüsündeki 5 personelin İl Özel İdaresi’ne yerleştirildiğini dile getiren Genel Sekreter Ömer Arslan, diğer personele ait verilerin Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne gönderileceğini, buradan konunun İçişleri Bakanlığı’na aktarılacağını ve son olarak da Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla personelin Çorum ilindeki diğer kamu kurumlarına yerleştirileceğini aktardı.

TAŞINIR VE TAŞINMAZ MALLARIN DURUMU ANLATILDI
Yine tarla, bahçe ve bina gibi mevcut taşınmazların köy tüzel kişiliğine devredildiğini ifade eden Genel Sekreter Ömer Arslan, kullanım durumuna ve şartlarına göre köy tüzel kişiliklerince kullanılabilecek taşıt araçların köy tüzel kişiliğine bırakıldığını ve bir kısmının da İl Özel İdaresi’ne devredildiğini, bu kararların da 6360 sayılı kanun doğrultusunda Valiliğimizde oluşturulan komisyonun marifetiyle kapanan beldelerin Belediye Başkanlarıyla istişare hâlinde kararlaştırıldığını ve Valilik Makamının onayına sunulmasından sonra kesinleştiğini vurguladı.

HİZMETLER İL ÖZEL İDARESİ VE SEÇİLEN
MUHTARLARLA İŞBİRLİĞİ HALİNDE YÜRÜTÜLECEK
Yerleşim alanlarındaki su sayaçlarının okunması ve çöplerin toplanması konularına da değinen Genel Sekreter Ömer Arslan, bu bölgelerin her ne kadar köye dönüştürülse de geçmişten günümüze oluşmuş şehir kültürünün göz ardı edilemeyeceğini ve bu noktada hassasiyet gösterileceğini ifade etti.

Bu hizmetlerin şimdilik belediye personeli olarak beldede görev yapmakta iken İl Özel İdaresi’ne aktarılan personel tarafından yerine getirileceğini bu personelin başka kurumlara yerleştirilmeleri sonrasında su sayaçlarının okunması tahakkuk ve tahsilâtının köy muhtarlıklarınca çöp toplama işinin ise bedeli İl Özel İdaresi’nce ödenmek suretiyle en yakın İlçe Belediyeleri tarafından toplanacağını belirten Genel Sekreter Ömer Arslan, diğer arıza ve altyapı hizmetlerinin tüm köylerde olduğu gibi köye dönüşen beldelerde de köy muhtarları ile birlikte İl Özel İdaresi’nce yürütüleceğini ifade ederek köy olan beldelerde belediyelerin kapanması sonrası belediye hizmetleriyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını tekrarlayarak muhtarlar ile personelden gelen soruları yanıtladı.
(ÇORUM HABER)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@