“Köyden kente göçün önüne geçmeyi hedefliyoruz”

Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı ve ekibinin Çorum merkez köylerinde sorunları yerinde incelemek ve çiftçilerin taleplerini değerlendirmek amacı ile başlattığı gece toplantı programının ikincisi Karahisar Köyü’nde yapıldı.

Güncel 16.01.2020, 22:00
339
“Köyden kente göçün önüne geçmeyi hedefliyoruz”

İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve teknik personelin yanı sıra Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya’nın da hazır bulunduğu toplantıya çok sayıda çiftçi katıldı.

Karahisar Köyü Muhtarı Sehlan Şahin’in köyle ilgili kısa bir değerlendirme yapmasının ardından konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, hedeflerinin çiftçilere bu görüşmeler ile Bakanlığın desteklemeleri ve modern teknikler hakkında bilgi vermek, birim alandan daha fazla verim alınmasını sağlamak ve çiftçinin kazancını arttırarak köyden kente göçün önüne geçmek olduğunu belirtti.

tek tek dinleyen Sarı, Karahisar Köyü’nün yüksek bir tarım potansiyeline sahip olduğunu, köyde bin adet büyükbaş hayvan bulunduğunu ve günlük 4 ton süt üretimi gerçekleştirdiğini ve bilinçli çiftçilerinin olduğunu söyledi.

Hayvancılıkta vazgeçilmez olan kaliteli kaba yem kullanımın arttırılması amacı ile silajlık mısır ekilişinin yaygınlaştırılmasına değinen Sarı, hayvan refahının yükseltilmesi ve bakım-besleme şartlarının iyileştirilmesiyle hayvancılıkta ari işletmelerin çoğaltılması gerektiğini dile getirdi.

Çiftçilerin beklentilerini dinleyen Sarı, “Her zaman üreticilerimizin yanındayız. Ama üreticilerimiz bizleri iyi dinleyip uygulamalarını ona göre yapmalıdırlar. Özellikle büyükbaş hayvancılıkta arilik konusunda Karahisar Köyü’nde bunu sizlerin de gayretiyle başarabileceğimize inancım tamdır” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner303
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@