“Koruyucu sağlık hizmeti tasfiye edilmek isteniyor”

SES Çorum Şube Başkanı Merter Kocatüfek, “AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm programı adı altında yürüttüğü piyasalaştırma, çalışanlara yönelik esnek ve kuralsız çalıştırma uygulamaları artarak sürmektedir. Bu uygulamalardan birinci basamak kamu sağlık kurumları da (Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi) fazlasıyla nasibini almaktadır” dedi.

Güncel 12.02.2015, 00:03 11.02.2015, 23:28
1399
“Koruyucu sağlık hizmeti tasfiye edilmek isteniyor”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından, “koruyucu sağlık hizmetlerinin tasfiyesine fazla çalışma- angarya karşı görevdeyiz” sloganı ile İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde eylem gerçekleştirildi.
Pirbaba Parkı’nda bir araya gelen SES üyeleri, sloganlar eşliğinde İl Sağlık Müdürlüğü önüne kadar yürüyerek, sağlık sistemindeki fazla mesaiyi protesto etti.
Eyleme SES Çorum Şube Başkanı Merter Kocatüfek, Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, EMEP İl Başkanı Meliha Üşüdür, sendika üyeleri ve aile hekimleri katıldı.
Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eylemde bir konuşma yapan SES Çorum Şube Başkanı Merter Kocatüfek, “AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm programı adı altında yürüttüğü piyasalaştırma, çalışanlara yönelik esnek ve kuralsız çalıştırma uygulamaları artarak sürmektedir. Bu uygulamalardan birinci basamak kamu sağlık kurumları da (Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi) fazlasıyla nasibini almaktadır” dedi.
Sağlıkta dönüşüm programının önemli ayaklarından biri olan aile hekimliği düzenine bir yönetmelikle resmen 6 Temmuz 2005’de girdiklerini ifade eden Kocatüfek, açıklamasına şu şekilde devam etti:
“AKP hükümetinin övünerek uygulamaya koyduğu aile hekimliği düzeni, öncelikle koruyucu sağlık hizmetleri alanında faaliyet yürütmesi gerekirken, aradan geçen dokuz yıla rağmen yönetmelik sürekli değiştirilerek vatandaşın sağlık talebi doğrudan doğruya tedavi edici hizmetlere kaydırıldı ve bununla baş edebilmek için neredeyse her sağlık kuruluşuna nöbet getirtilerek tüm kuruluşlar muayene ve tedavi yapan birer ticarethaneye dönüştürülmeye çalışıldı.
Aile Hekimliği kanununa Ocak 2014’te getirilen düzenleme sonucu aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari 8 saat nöbet görevi verileceği düzenlendi. Zorunlu nöbetin öncelikle hastane acil servislerinde tutulması ile ilgili 9 Nisan 2014’te genelge çıkarıldı.
Yetmedi.
Hastaneler ve 112 acil sağlık hizmetlerinin yanı sıra aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezlerinde de nöbet tutulacağına dair aile hekimliği kanununa Eylül 2014’te yeni düzenleme getirildi.
9 Nisan 2014 tarihinden itibaren birinci basamakta çalışan emekçiler fazla çalışmaya/angaryaya karşı direniyorlar.
Aile Hekimliği düzeni ile halkın sağlığının korunması konusu önceliğini kaybetti.
Aile Hekimliği düzeni, toplum sağlığı hekimliği anlayışını yok etti. Hekimi hastaya mahkûm etti. Aile Hekimliği düzeni halk sağlığı hemşireliğini yok etti. Hemşireyi hastaya mahkûm etti.
Aile Hekimliği düzeni, farklı meslekleri yok etti. Hekim dışındaki farklı meslekler olan hemşire, ebe, acil tıp teknisyenini bir meslek olarak kabul edip, onlara topluca eleman deyip, hepsine niteliği çok zayıf olan aynı görevleri verdi.
Aile Hekimliği düzeni, çalışanları normal mesai saatlerinin dışında daha fazla sürelerle çalışmaya ve acil nöbetleri tutmaya zorunlu kıldı.
Aile Hekimliği düzeni, koruyucu sağlık hizmetlerini değil muayenehaneciliği ön plana çıkardı.
Bu düzenin ne halkın sağlığına ne de sağlık çalışanlarının insanca yaşam mücadelesine bir katkısı yoktur. Olmayacaktır.
Yetkililerden, halkın ve sağlık çalışanlarının taleplerine kulak vermesini ve sorunları çözecek adımları atmasını bekliyoruz.
Biz sağlık ve sosyal hizmetler alanında örgütlü sendika, oda ve dernekler olarak; özellikle yukarıda belirtilen nedenler ve birinci basamakta özveri ile sağlık hizmeti sunan emekçilere dayatılan fazla çalışma/angaryaya ve baskılara karşı bugün hizmet üretmiyoruz ve AKP İktidarının halkın sağlığını hiçe sayan, sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran ve köleleştiren uygulamalara karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@