Körücek’te 47 yıllık cem hasreti sona erdi

Çorum'un Mecitözü İlçesi Körücek Köyü Derneği, köy halkını Birlik Cemi'nde ve Dayanışma Şenliği’nde buluşturdu.

Güncel 21.07.2017, 01:48
981
Körücek’te 47 yıllık cem hasreti sona erdi

Körücek Köyü Dayanışma ve Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen Birlik Cemi, geçtiğimiz Cuma akşamı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı Hikmet Yavuz ve Yönetim Kurulu'nun organizesiyle düzenlenen cem, Dede Ali Seyit Yıldırım'ın önderliğinde yapıldı.

KURBAN KESİLDİ

Dernek yönetimi ve köylülerin katkılarıyla alınan kurban, bir gün öncesinden Dede Ali Seyit Yıldırım tarafından dualanarak kesildi. Malatya-Hekimhan Basak Köyü "Hacımsultan" ocağından olan Dede Ali Seyit Yıldırım tarafından yürütülen ceme Körüceklilerin yanı sıra; çevre köylerden, Çorum merkez ve il dışından da katılım oldu.

HASRET BİTTİ

En son 1970 yılında köyde cem yapıldığını söyleyen köylüler, 47 yıl aradan sonra ilk kez cem yapılmasını memnuniyetle karşıladı. Köylüler, Dernek Başkanı Hikmet Yavuz başta olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine gelenek, görenek ve kültürlerinin yaşatılması için gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

Mecitözü Cemevi'nden "Gazi Baba" olarak bilinen Gazi Öz ve semah ekibi de cem törenine renk kattı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği ceme; Aşık Ahmet Madak da sazı ve sözüyle anlam kattı.

Cemde; duaz-ı imamlar, gülbengler okundu, semahlar dönüldü, yezide lanet okundu. Cem salonuna gelen vatandaşlar, dedenin duasını aldıktan sonra yerlerine oturdu. Alevi inanışlarına göre gerçekleştirilen cem sırasında Dede Ali Seyit Yıldırım tarafından cemin amaçları, niçin ve nasıl yapıldığı, izlenen yol ve usul hakkında da bilgiler paylaşıldı.

47 yıl aradan sonra yapılan cem sonunda kurban eti ve köylülerin getirdiği lokmalar tüm katılımcılara ikram edildi. Köylüler 47 yıllık hasreti sona erdiren ve kendilerini böylesine anlamlı bir ibadette buluşturan ocakzadeleri Ali Seyit Yıldırım'a teşekkür ederek hayır duaları eşliğinde uğurladılar.

Dernek Başkanı Hikmet Yavuz, dernek olarak ilk kez düzenledikleri cem ibadetini devam ettirmek istediklerini söyledi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@