Körücek'te aşure ve birlik cemi

Çorum'un Mecitözü İlçesi Körücek Köyü Derneği, köy halkını Birlik Cemi'nde ve Aşure Günü’nde buluşturdu.

Güncel 25.09.2018, 22:43
529
Körücek'te aşure ve birlik cemi

Çorum'un Mecitözü İlçesi Körücek Köyü Derneği, köy halkını Birlik Cemi'nde ve Aşure Günü’nde buluşturdu.

Körücek Köyü Dayanışma ve Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen Birlik Cemi, köy konağında yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı Hikmet Yavuz ve Yönetim Kurulu'nun organizesiyle düzenlenen cem, Dede Ali Seyit Yıldırım'ın önderliğinde yapıldı.

İlki geçtiğimiz yıl yapılan Birlik Cemi'nin ikincisi bu yıl Muharrem Ayında Kerbela Şehitlerini anmak amacıyla yapıldı.

BİRLİK KURBANI KESİLDİ, AŞURE KAZANI KAYNATILDI

Dernek yönetimi ve köylülerin katkılarıyla alınan kurban, bir gün öncesinden Dede Ali Seyit Yıldırım tarafından dualanarak kesildi.

Malatya-Hekimhan Basak Köyü "Hacımsultan" ocağından olan Dede Ali Seyit Yıldırım tarafından yürütülen ceme Körüceklilerin yanı sıra; çevre köylerden, Çorum merkez ve il dışından da katılım oldu.

Cem öncesi köy halkı hep birlikte aşure çorbası içti.

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği ceme; Zakir Mustafa Adıgüzel de sazı ve sözüyle anlam kattı.

Emine Özten'in başkanlığında faaliyetlerini sürdüren Kadeş Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü ekibi de semahlarıyla, hizmetleriyle ceme büyük katkı sağladı.

Cemde; duaz-ı imamlar, gülbengler okundu, semahlar dönüldü, yezide lanet okundu. Cem salonuna gelen vatandaşlar, dedenin duasını aldıktan sonra yerlerine oturdu. Alevi inanışlarına göre gerçekleştirilen cem sırasında Dede Ali Seyit Yıldırım tarafından cemin amaçları, niçin ve nasıl yapıldığı, izlenen yol ve usul hakkında da bilgiler paylaşıldı.

Cem sonunda kurban eti ve köylülerin getirdiği lokmalar tüm katılımcılara ikram edildi.

Köylüler, kendilerini böylesine anlamlı bir ibadette buluşturan ocakzadeleri Ali Seyit Yıldırım'a teşekkür ederek hayır duaları eşliğinde uğurladılar.

Köylüler, Dernek Başkanı Hikmet Yavuz başta olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine gelenek, görenek ve kültürlerinin yaşatılması için gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

Dernek Başkanı Hikmet Yavuz ise, dernek olarak ikinci kez düzenledikleri cem ibadetini devam ettirmek istediklerini söyledi. Yavuz, kurbanın alınmasında, aşurenin hazırlanmasında, cemin düzenlenmesinde katkıda bulunan ve etkinliğe katılan tüm köylülere teşekkür etti. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@