“KOBİ’ler sanayi şehri Çorum’dan kaçıyor”

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçim çalışmaları kapsamında Samsun mitinginin ardından Çorum’a gelerek vatandaşlarla buluştu.

Güncel 26.05.2018, 18:50 27.05.2018, 19:01
6206
“KOBİ’ler sanayi şehri Çorum’dan kaçıyor”

Hürriyet Meydanı’nda İYİ Parti İl Başkanlığı tarafından organize edilen mitinge katılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti iktidarına yüklenen Meral Akşener, yıllardır ihmal edilen Çorum’un özellikle ulaşım sorununu kendisinin çözeceğini, Çorum’u üvey evlat muamelesi görmekten kurtaracaklarını dile getirdi.

Hürriyet Meydanı’nı dolduran binlerce vatandaşa hitap ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yorgun bir otobüs şoförüne benzeten ve ‘yorgun bir şoförün kullandığı otobüse biner misiniz?” diye soran Akşener, “Çorum’un havaalanını yapacağız. Ama bu havaalanını bizzat devlet kendi eliyle yapacak. Yandaş müteahhitlere yaptırmayacak” diye konuştu.

3. KEZ ÇORUM’DA

İYİ Parti’nin kuruluşunun ardından 6 ayda 70 il gezdiğini söyleyen ve Çorum’a da üçüncü kez gelen Akşener, “6 aydır polisler, hemşireler ve öğretmenler için ek göstergeyi söylüyorum. Sayın Erdoğan seçim beyannamesinde söyledi. Demek ki siyasi rekabet iyiymiş. Tek kale maç iyi değilmiş. İyiki milletimi dinlemişim, hem partiyi kurmuşuz hem de cumhurbaşkanı adayı oldum. Size güvendim sizin imzanızla 4 saatte 100 bin imzayı verdiniz. Milletin anasını, milletin tek kadın adayını aday gösteren sizsiniz. Ben milletime güvendim, milletim beni yalnız bırakmadı. Oruç ağızla buradasınız, hakkınızı helal edin. Beni dinlemek için geldiniz. Allah razı olsun” dedi.

İLK TÜLBENT ÇORUM’DAN

Kendisine ilk tülbendin Çorum’da hediye edildiğini belirten Akşener sözlerine şöyle devam etti: “Tülbent, yemeni nedir? Çeyiz sandıklarından annelerin kızlarına, kayınvalidelerin gelinlerine yaptığı çeyiz sandıklarında duran Anadolu'nun en eski sembolü. Kavgaları bitiren, kardeşliği ortaya çıkaran, ayrışmaları ortadan kaldıran bir birleştirici semboldür. Anadolu'nun her yerinde adamlar kavga ettiği zaman eğer onların arasındaki problem çözülemezse hatırlayın o evin, o ailenin, o köyün en yaşlı kadını ya da en genç gelini çıkarır kafasından tülbendini atar yere, barış, kardeşlik sağlanır.

“KADINLAR AYRIŞTIRMALARI ORTADAN KALDIRIN İSTİYOR”

İşte kadınlar bana tülbentlerini hediye ederek diyorlar ki 'Bu ülkedeki bütün ayrışmaları ortadan kaldır. Bu ülkeyi birleştir, bu ülkeyi zengin fakir ayırımından, mezhep ayrımından, kardeşliği ortadan kaldıran her türlü ayrıştırıcı dilden kurtar' diyorlar. Ben de bu tülbentleri alıyorum, öpüyorum, başımın üstüne koyuyorum. Çünkü biz Türkiye'deki her sorunu, problemi işte bu sembol üzerinden çözmeye talibiz. Bunlarla ilgili olarak inşallah Cumhurbaşkanı seçildiğimde Çankaya'da bir müze açacağım. O müzede Anadolu'nun her yerinden bana verilen bu tülbentleri sergileyeceğim, dünya görecek”

“HUZUR KALMADI”

Türkiye’de yaşanan gerginlikler nedeniyle insanların huzurunun kalmadığını ifade eden İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Akşener; “Öyle bir gerginlik var ki ülkemizde huzur kalmadı. Akşam evine huzurla dönen erkekler yok artık. Akşam kocasını huzurla evinde bekleyen kadınlar azaldı artık. İş bulamadığı için gündüz uyuyup, akşam oturan gençler çoğaldı artık. Pancar stratejik bir üründür. Hem şeker hem de hayvancılığın ana faktörüdür. Pancar kotası geldi, Anadolu'da hayvancılık bitti. Şeker fabrikalarını satılar. Cumhurbaşkanı seçildiğim gün Şeker Fabrikaları’nın satışını iptal edeceğim, sakın elinizi uzatmayın” dedi.

“VATAN ÇOCUKLARININ YANINDA OLACAĞIM”

Akşener, gittiği illerde gençlere 'Oğlum kızım cebinde kaç lira var?' diye sorduğunu, bu zamana kadar en yüksek 7 lira çıktığını belirterek, şöyle konuştu: “Bugün Erzurum'daydı muhterem Sayın Erdoğan. Bugün diyor ki 'Biri çıkmış insanlara cebinde evladım kaç lira var? diye soruyor. Seni ne ilgilendirir milletin cebindeki para, sen kendi cebindeki paraya bak' diyor. Ayıp be ayıp. Siyasetçinin görevi milletinin cebinde ne var ne yok bilmektir, kendi cebini doldurmak değil. Adam beni eleştirecek diye millete bakışını söylüyor. Bir siyasetçinin görevi, milletinin evlatlarının cebinde ne var öğrenmektir. Ben bugüne kadar Bakan çocuklarının karşısında Vatan çocuklarının yanında yer aldım, yer almaya devam edeceğim.

“ÜRETEN EKONOMİ ÜRETEN BİR TARIM”

Üreten ekonomi, üreten tarım. 5 yıl içinde tarımda kendine yeten bir ülke kuracağız. İhracat yapacak ve tarımda ithalatı sıfırlanacak. Fabrikaları satmak yerine fabrikalar kuracağım. Gençlerine iş bulmak devletin görevidir. Onlara iş bulana kadar ailelerinin ellerine bakmamaları için vatandaşlık maaşı bağlayacağım. Emeklim ne alemde. Meral Akşener gelene kadar yüzlerine bakmıyorlardı. Ahanda söylüyorum. Emekliye her bayram öncesi Bin 500 TL ‘hayırlı bayramlar’ ikramiyesi bağlayacağım”

“TRT’Yİ SATACAĞIM”

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Çorum’da TRT’ye de yüklendi.

TRT’nin kendisini Kayseri’de 38 saniye gösterdiğini söyleyen Meral Akşener, Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Türkiye Dayanışma Fonu kuracağını, Türkiye gibi Çorumluların da borçlu olduğunu kaydetti.

Türkiye’de emekli, gazi, şehit yakını, çiftçi, işsiz, kadın ve gençlerin yaklaşık 8 milyar TL civarında borçlu olduğunu, bunları seçilmesi halinde bir seferlik sileceklerini ve bu paranın kaynağını da bulduklarını anlatan Akşener, “Bu rakam bütçenin yüzde 1’i civarındadır. Bir Başbakan Yardımcısı var. Mehmet Şimşek. ‘Fakirin evlerine iftar maratonuna başladık’ diye paylaşım yapıyor. Ayıp be utanın. Bu ülkede fakir varsa 16 yıldır ülkeyi yöneten sizin ayıbınızdır. Almayın bunları evinize. Devlet halen bakanı, müsteşarı, genel müdürü bir çok bürokratına hatta çocuklarına ve yakınlarına bile lüks araç kiralayarak gezdiriyor. Ben seçildiğim gün hepsini arabadan aşağıya indireceğim. Bu kiralamalara harcanan para ne kadar biliyor musunuz? Tamı tamına 8 milyar TL. Al sana vatandaşın borcunu karşılayacak rakam. O parayı size vereceğim.

Devlet bunların çiftliği haline gelmiş. Mesela TRT var. Kayseri’de beni 38 saniye göstermişler. Sağolsunlar. Beni göstermesinler. Ben seçildiğimde çiftlik haline gelen TRT’yi de satacağım ve parasını size vereceğim. TRT sizin olabilir ama benim meydanlarım var, milletim var” ifadelerini kullandı.

Eğitimi iyi okul-kötü okul, iyi öğretmen-kötü öğretmen, zengin çocuk-fakir çocuk diye ayırdıklarını, AK Parti iktidarının eğitimde yaptığı sistem değişikliklerinden Milli Eğitim Bakanı’nın bile sonradan haberdar olduğunu ve okuyan gençlerin çoğunun iş bulamadığını belirten Akşener, eğitimin gençlerin geleceği olduğunu, öğretmenleri ayırmayacaklarını, sözleşmeli öğretmenlerin tamamını kadroya alacaklarını açıkladı.

“ERDOĞAN YORGUN OTOBÜS ŞOFÖRÜDÜR”

Konuşmasının devamında eğitim, adalet, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ekonominin önemine değinen Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çeşitli konularda yüklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ehliyeti olmayan yorgun bir şoför gibi olduğunu söyleyen Akşener, “Ehliyeti olmayan yorgun şoförün kullandığı otobüse biner misiniz? 24 Haziran’da otobüsün başındaki şoförü indireceğiz. Adam çok saf. Önüne gelen kandırabiliyor. PKK kandırdı. FETÖ kandırdı. Merkel kandırdı. Barzani bile kandırdı. Bunlar olurken ülke toprakları yol geçen hanına dönerken sen bostan korkuluğu musun? Ama tabi bunları çözmek yerine orada başka işe yarıyor. Bu iktidar döneminde 2 trilyon dolarlık vergi, 70 milyar dolarlık özelleştirme ve 450 milyar dolarlık dış borç. Bu paralar nerede. Vatandaşın cebine yansıdı mı? Bunlarla yandaşlar şiştikçe şişti. Sanayi şehri Çorum. Genç işsizliğinin olmaması gereken Çorum. En çok gencin işsiz olduğu, sanayi yatırımlarının durduğu, KOBİ’lerin kaçtığı, sanayicilerin gelmediği Çorum. Analarının babalarının karşısında ezilen gençlerin olduğu Çorum. Çorum’un çevresindeki tüm illere havaalanı yaptılar. Ama Çorumlunun taleplerine yıllarca kulak tıkadılar. Ben size buradan söz veriyorum. Cumhurbaşkanı olduğumda Çorum’un havaalanını da ben yapacağım. Ama bunu yandaşa yaptırmayacağım. Bizzat devlet yapacak” şeklinde konuştu.

“TEK TORPİLİNİZ NÜFUS CÜZDANI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bastığı yerde ot bitmediğini, kendisine kesinlikle ‘kardeşim’ dememesi gerektiğini dile getiren İYİ Parti Cumhurbaşkanı adayı Akşener, mitinge katılanlardan nüfus cüzdanlarını çıkarmalarını istedi. Meral Akşener, cumhurbaşkanı olması halinde ülkenin birçok sorununa temel çözüm getireceklerini dile getirerek “İşte bu nüfus cüzdanı ülkenin tapusudur. Ağa da, paşa da, reis de budur. Tek torpiliniz budur. Cumhurbaşkanlığımda bu nüfus cüzdanı dışında vallahi de billahi de hiçbir şeye ihtiyacınız olmayacak. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra OHAL kalkacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözbebeği Işıklar ve Kuleli Askeri Lisesi yeniden açılacak. Polisin, askerin, bürokratın devletin görevlisi olacağı bir sistem getireceğiz. Biz burada hem partimize hem kendimize oy istiyoruz. Şimdi sizlere soruyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2. Turda kimi karşısında istemez? Kimi istemeyeceği belli, onun için iki oyunuza da talibim. Ben inanıyorum. Çorum yüzünü güneşe dönecektir. Güneş çıktığı zaman ne olur. Tabi ki ampüller söner” dedi.

(Yusuf ÇINAR-Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:22
Güneş 05:15
Öğle 12:51
İkindi 16:48
Akşam 20:18
Yatsı 22:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@