“KOBİ’ler ekonominin omurgası ve toplumsal huzurun garantisidirler”

Vali Kara, KOBİ’lerin günümüzde endüstrileşmenin, sağlıklı bir sosyal yapının ve ticaretteki dinamizmin olmazsa olmazları arasında yer aldığını belirterek, “Ülkemizde işletmelerin yüzde 94’ü KOBİ’dir. KOBİ’lerin çalışan sayısı içerisindeki payı yüzde 76’dır. Oluşturdukları katmadeğer istihdam ve dış ticaretteki önemlerine rağmen ülkemizde KOBİ’lerin finansman sıkıntıları devam etmektedir. Ülkemizde verilen toplam kredinin ancak yüzde 26’sı KOBİ’ler tarafından kullanılmaktadır” dedi.

Güncel 18.10.2014, 00:55 18.10.2014, 00:56
617
“KOBİ’ler ekonominin omurgası ve toplumsal huzurun garantisidirler”
Vali Ahmet Kara, sınırlı sermayeye sahip fakat toplum değerlerine ve geleneklerine bağlı ve sosyal adaletin temininde önemli rolleri olan KOBİ’lere sahip çıkmanın ülkeye sahip çıkmakla eş anlamlı olduğunu söyledi.

Türk Ekonomi Bankası tarafından düzenlenen “KOBİ Akademi” etkinliğinin açılış programına katılan ve bir konuşma yapan Vali Kara, Çorum’da 32803 KOBİ bulunduğunu belirterek, “KOBİ’ler ekonominin omurgası, sosyal barış ve toplumsal huzurun garantisidirler. Gelir dağılımındaki dengenin vazgeçilmez unsurudurlar. Düşük maliyetle istihdam sağlarlar, esnek yapıları, dinamik ve yeniliğe açık olmaları, bölgesel kalkınmaya ve eğitime katkıda bulunmaları, etkili bir kontrol sistemlerinin oluşu kararların hızlı alınışı ve uygulanışı gibi üstünlükleri KOBİ’lerin önemini artırmaktadır” dedi.

Bir takım olumsuzlukları bulunmasına rağmen ulusal rekabetin sürdürülebilmesinin KOBİ’lerin varlığına bağlı olduğunu ifade eden Kara, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“KOBİ’ler günümüzde endüstrileşmenin sağlıklı bir sosyal yapının ve ticaretteki dinamizmin olmazsa olmazıdırlar. Ülkemizde işletmelerin yüzde 94’ü KOBİ’dir.

KOBİ’lerin çalışan sayısı içerisindeki payı yüzde 76’dır. Oluşturdukları katma değer istihdam ve dış ticaretteki önemlerine rağmen ülkemizde KOBİ’lerin finansman sıkıntıları devam etmektedir. Ülkemizde verilen toplam kredinin ancak yüzde 26’sı KOBİ’ler tarafından kullanılmaktadır.

Bunun yanında sosyal sorumluluk çerçevesinde KOBİ’lerimizi geliştirmek adına Türkiye Ekonomi Bankası’nın KOB Akademi Projesi KOBİ’lerimiz için önemlidir.

TEB KOBİ Akademi, KOBİ’lerin işlerini geliştirmeye yönelik bilgi ihtiyaçlarını karşılamak, KOBİ’lerin uzun vadede ulaşmak istedikleri hedeflere yönelik hazırlık yapmalarını sağlamak için özel olarak geliştirilmiş ve ihtiyaç duydukları konularda uzmanları tarafından ücretsiz eğitim almalarına imkan sağlayan bir program olması dolayısıyla örnek niteliğindedir. Bu başarılı çalışmalarda emeği geçenleri kutluyorum.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@