Kırsalda genç nüfusun istihdamına yönelik destek verilecek

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, tarımda kötü gidişe dur demek için hükümet programında yer alan ve uzun zamandır uygulanması için beklenen; tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi için 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış genç çiftçilerin desteklenmesine dair tebliğin yayınlandığını dile getirdi.

Güncel 06.04.2016, 23:22 06.04.2016, 23:23
316
Kırsalda genç nüfusun istihdamına yönelik destek verilecek

Tebliğe göre; Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerini, Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projeleri, Kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projeleri, Kapama meyve bahçesi tesisi projeleri, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projeleri, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projeleri, Kültür mantarı üretimi projeleri, Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeler, Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeler, ile Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projelerin destekleneceğini belirten Gül, başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmayan; örgün eğitime devam etmeyen ve KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmayan genç çiftçilerden; kırsal alanda ikamet eden veya ikamet etmeyi taahhüt edenlerin en fazla otuz bin liraya kadar destekten yararlanabileceğini ifade etti.
İyi yönetilebilirse mevcutta kırsalda ikamet edenler için küçük aile işletmelerinin oluşmasına katkı sağlayacağı kanısında olduğunu söyleyen Necati Gül, “Dileğimiz her gün düzensiz bir şekilde gerçekleşen kırsaldan şehre olan göçe engel olur. Çünkü ilimizde de görüldüğü üzere her yıl yapılan sayımda toplamda göç vermektedir. Ancak il merkezi göç almaktadır. Plansız ve programsız oluşan bu göç, hem şehirde hem şehirlerde sıkıntılara yol açmakta, hem de kırsalda üretimden kopuşa sebep olmaktadır” dedi.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@