“Kimseyi ekmeğinden etmeyeceğiz”

CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, hizmet alımı yoluyla Belediye’nin çalıştırdığı işçilere, 30 Mart sonrası iş güvencesi sözü verdi.

Güncel 19.03.2014, 23:13 19.03.2014, 23:14
544
“Kimseyi ekmeğinden etmeyeceğiz”

CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, hizmet alımı yoluyla Belediye’nin çalıştırdığı işçilere, 30 Mart sonrası iş güvencesi sözü verdi.

Nuhut, “Hiçbir belediye çalışanının aşıyla, ekmeği ile oynanmayacak. 30 Mart sonrası sadece bir kişi işini kaybedecek. O’ da sayın Muzaffer Külcü olacak. Muzaffer Bey’in de halk sandıkta işine son verecek” dedi.

Nuhut, taşeron işçiler adıyla bilinen, hizmet alımı yoluyla belediyede istihdam edilen işçilere yönelik yayınladığı mesajda şunları söyledi:

“Taşeron işçilik AKP hükümetinin getirdiği, uzun yıllardır da uyguladığı bir durum. Yükleniciler tarafından çalıştırılan işçilere, aynı hizmetleri yapan iş güvencesine sahip işçilere ödenen ücretin altında, genellikle yürürlükte bulunan asgari ücret üzerinden ödeme yapılmaktadır. Sosyal hakları hemen hemen hiç yoktur. Bu uygulama yüklenici tarafından çalıştırılan işçiyi mağdur ettiği gibi iş yerindeki çalışma huzurunu da olumsuz etkilemektedir. Aynı işi yapan iki kişi farklı ücretler ve sosyal haklara sahiptir. Hizmet alımı ve asıl işçi ayırımı yapılarak, aynı işyerinde iki farklı statüde çalışma bizim kabul etmediğimiz bir durumdur. Çorum Belediyesinin de yüzlerce personeli “ taşeron işçi” statüsü ile çalışmakta. Emeğinin karşılığını alamamaktadır. Taşeron işçinin İş güvencesi olmadığı gibi, kıdem tazminatı gibi sosyal hakları da yoktur.

Belediyemizde en ağır koşullarda çalışan işçilerimiz 30 Mart’tan sonra bizim korumamız altında olacaktır. Öncelikle kimse işinden olmayacaktır. Kimse işten çıkarılmayacaktır. Hatta konu yasal durum düzeltilinceye kadar özel bir önemle takip edilecek. Ücretleri ve sosyal haklarının daha da iyileştirilmesi için idari düzenlemeler yapılacaktır. Taşeron firmanın işçilere karşı vecibelerini yerine getirmesi, ücretlerin zamanında ödenmesi, yemek, izin, mesai ve sağlık gibi sorunları titizlikle takip edilecek. İşçilerimiz arasında yasal durum dışında hiçbir ayrım yapılmadan, huzur içinde çalışmaları sağlanacaktır. Taşeron işçilerimiz ayrıca, her bölümden ayrı ayrı temsilcileri vasıtasıyla muhatap kabul edilecek. İşçi temsilcileri sorunları doğrudan birim amirleri aracılığı ile başkanlığımıza iletecek, çözüm yoluna gidilecektir. Sonuç olarak, Taşeron işçiler denilen çalışanlarımız bizim kanatlarımız altında olacak. Hiç kimsemin aşıyla, işiyle ekmeği ile oynanmayacaktır. İşçilerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için belediyemiz üzerine düşeni yaparken, İşçilerimizin kadroya geçirilmesi için de hükümet nezdinde girişimlerimiz sürecek.”
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
14°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@