“Kimse engelli diye horlanmamalı”

Ak Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

“Kimse engelli diye horlanmamalı”

Ak Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

02 Aralık 2016 Cuma 19:35
“Kimse engelli diye horlanmamalı”

Türkiye’de her on kişiden birinin engelli olduğunu, en önemlisinin ise engelsiz kişilerin de yarının engelli adayları olabileceğini kaydeden Karadağ, “Tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına varana dek her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin verdikleri mücadele gerçekten takdire şayandır.

Bu mücadelelerinde onların yanında yer almak, onları teşvik etmek, onların herhangi bir dışlanmışlığa maruz bırakmamak, hepimizin öncelikli sorumlulukları arasında yer almaktadır” dedi.

Engellilerin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak ve başarılarının farkına varmanın sadece bir günün sınırlarına hapsedilemeyecek kadar önemli olduğunu belirten Karadağ, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Bununla birlikte Dünya Engelliler Günü 1992’den bu yana engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturuyor.

Ülkemizde 3 Aralık münasebetiyle düzenlenen etkinliklerin, oluşan hassasiyetin engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracak adımların atılmasına vesile olmasına diliyorum.

Engellilerin toplum içinde hak ettiği hayat standartlarında yaşamalarına yönelik kanun ve düzenlemeler ile birçok çalışma hükümetimiz tarafından hızla hayata geçirilmektedir. Ancak devrim niteliğindeki bu düzenlemelere rağmen yapılması gerekenler sadece kanuni düzenlemelerle sınırlı değildir.

Engelli kardeşlerimize olan bakış açımızı değiştirmemiz ve onların toplum yaşamı içerisinde birey olarak yer almalarını sağlamak için hepimizin yapması gerekenler olduğu kanaatindeyim.

Bu noktadan hareketle; engellileri toplumun dışında bırakan anlayışlara karşı, her zaman mücadele ediyoruz ve edeceğiz.

Engellilerimize pozitif ayrımcılık dışında hiçbir ayrımcılığın yapılamayacağı bir yaklaşımı, her zaman ortaya koyduk ve koymaya devam edeceğiz.”

(Haber Merkezi)