Kimi durgunluktan yakınıyor, kimi memnun

Çorum’un en hareketli alışveriş noktalarından biri olan Kubbeli Caddesi, her gün binlerce insanın uğrak yeri konumunda…

Kimi durgunluktan yakınıyor, kimi memnun

Çorum’un en hareketli alışveriş noktalarından biri olan Kubbeli Caddesi, her gün binlerce insanın uğrak yeri konumunda…

27 Ağustos 2014 Çarşamba 01:30
Kimi durgunluktan yakınıyor, kimi memnun
Çorum’un en hareketli alışveriş noktalarından biri olan Kubbeli Caddesi, her gün binlerce insanın uğrak yeri konumunda… Bu cadde, günün hemen hemen her saatinde büyük kalabalıklara ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla şehrin ekonomik canlılığına ayna tutan yerlerin başında burası geliyor. ÇORUM HABER olarak biz de Kubbeli Caddesi’ndeki esnafın şöyle bir nabzını yokladık, “piyasalar ve ekonomik gidişat” üzerine düşüncelerini sorduk.

Görüşlerini aldığımız Kubbeli esnafından bazıları yaz sezonunun durgun geçmesinden yakınarak sıkıntılarını dile getirirken, kimi esnaf ise sıcak ve bunaltıcı yaz günlerinin bile, alışveriş meraklısı insanların hızını kesmediği kanısında…Hüseyin İmamoğlu – İmamzade Tekstil
“CADDEDEKİ KALABALIK KASAMIZA YANSIMIYOR”
Kubbeli Caddesi’nde uzun yıllardır esnaflık yapan İmamzade Tekstil sahibi Hüseyin İmamoğlu, piyasada genel bir durgunluk olduğunu belirterek, bu durgunluğun Ramazan ayından beri süregeldiğini dile getirdi.

Çorum’un ekonomik hareketliliğini en iyi yansıtan yerlerden birinin Kubbeli Caddesi olduğunu ifade eden Hüseyin İmamoğlu, “Ancak ne hikmetse yoğun bir insan trafiğine rağmen, alışveriş yapan kişi sayısı çok az… Hani, kuru kalabalık denir ya… İçinde bulunduğumuz durum aynen bu. Kubbeli Caddesi’ndeki kalabalık, maalesef bizim kasamıza yeterince yansımıyor. İnsanlar, zorunlu ihtiyaçları olmadıkça alışverişe yanaşmıyorlar.” diye konuştu.

Hüseyin İmamoğlu, “Gurbetçi” vatandaşların piyasalara olumlu etkisinin önceki yıllardaki kadar olmadığına dikkat çekerek, “Eskiden yaz aylarında ‘gurbetçi’ vatandaşlarımızın şehrin ticari hayatına çok olumlu katkıları vardı. Şimdi o da kalmadı. Avrupa’nın ekonomik yapısı malum… Bizim orada yaşayan vatandaşlarımız da artık Türkiye’ye dost, akraba ziyareti yerine sadece tatil için geliyorlar. İzin sürelerinin büyük bölümünü güney şehirlerinde geçiren gurbetçiler, son bir hafta kala Çorum’daki akrabalarını ziyaret ediyorlar. Hâl böyle olunca, seneler öncesinden alışık olduğumuz yaz aylarındaki o gurbetçi bereketi de artık yaşanmıyor.” şeklinde düşünlerini paylaştı.Alper Evli – Aysu Ticaret
“BÜYÜMEKTEN VAZGEÇTİK, MEVCUT HÂLİMİZİ KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Aysu Ticaret Arçelik Konsept Mağaza sahibi Alper Evli ise orta ölçekli esnafın ağır vergi ve sigorta yükü altında ezildiğine dikkat çekerek, “Hükûmet politikaları, bizim gibi orta büyüklükteki esnafın, her nedense sürekli banka kredisi kullanmasını körükler nitelikte… Hâlbuki bizim gibi marka bayiliği yürüten orta ölçekli esnaf zaten ‘devlet-şirket-millet’ üçgeni arasında sıkışmış bir pozisyonda. Bir de kredi batağına saplanırsa paçasını kurtaramaz.” dedi.

Alper Evli, ailece Kubbeli Caddesi’nin en köklü esnafı olduklarını belirterek, “Biz 114 yıldır aynı arastada ticari faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Onca yıldır yüzlerce esnaf geldi, geçti. Yılın 52 haftasındaki sadece 32 Pazar günü izin kullanıyoruz. Burada saman çöpüne kadar her şey vergilidir. Derdimiz, çalışanlarımızın maaşını aksatmamak, sigorta primlerini gününde ödemektir. Türkiye’de her kesim, hakkını aramak için sokaklara çıkmıştır ancak bunu sadece esnaf kitlesi yapmamıştır. Bizim Devlet’i yönetenlerden beklentimiz, ağır vergi ve sigorta yükü altında ezilen orta ölçekli esnafa yeni bir yapılandırma getirilmesidir. Yoksa, esnafı bankalara yönlendirerek, kredi kullandırmaya zorlamak, çözüm üretmekten ziyade büyük sorunlar doğurur.” diye konuştu.

Türkiye’deki seçim trafiğinden ötürü piyasaların açılmasına yönelik umutlarını daima taze tutmaya çalıştıklarını dile getiren Alper Evli, “Fakat umutlarımız hep başka bahara kaldı. Kendimizi sürekli ‘Şu seçimler hele bir bitsin, işler açılır’ diye avuttuk. Genel seçimler bitti, yerel seçimler geçti, Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı… Ancak değişen hiçbir şey olmadı. Biz artık işimizi büyütmekten vazgeçtik, mevcut konumumuzu muhafaza etmenin derdine düştük.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Alper Evli, kredi kartı olmaksızın elden 32 ay vadeli satış yapan alışveriş merkezlerinin çoğalması ve internet üzerinden alışverişin yaygınlaşmasının da orta ölçekli esnafa darbe vurduğunu sözlerine ekledi.Emrah Şahinbaş - Pet Shop 19
“KUBBELİ’DEKİ CANLILIK HİÇBİR YERDE YOK”
Kubbeli Caddesi’nde pet shop mağazası işleten Emrah Şahinbaş da yaz sezonunun son derece verimli geçtiğini düşünenlerden.

Emrah Şahinbaş, Kubbeli Caddesi’nin Çorum’un en önemli alışveriş noktası olduğunu savunarak, “Buradaki canlılık şehrin hiçbir yerinde yok. Çünkü Kubbeli Caddesi’nde giyimden gıdaya, beyaz eşyadan mobilyaya her türlü ihtiyaca cevap verebilecek mağazalar var. Üstelik herkese ve her keseye uygun bir şeyler bulmak mümkün.” dedi.

Pet shop mağazalarının kışın “iş yaptığına” dikkat çeken Emrah Şahinbaş, “Bizim asıl sezonumuz Eylül ayı itibarıyla başlar, kış boyu güzel iş yaparız. Buna rağmen şu ana kadar yaz dönemi bizim açımızdan oldukça hareketli ve bereketli geçti.” diye konuştu.İhsan Boyraz – Osmanlı Ticaret
“YAYA TRAFİĞİ İYİLEŞTİRİLMELİ”
Uzun yıllardır Kubbeli Caddesi’nde faaliyetlerini sürdüren Osmanlı Ticaret’in sahibi İhsan Boyraz, bu caddenin “çarşı” ile bazı mahalleler arasında köprü vazifesi gördüğünü belirterek, “Bu caddeyi rutin geçiş noktası olarak kullanan çok insan var. Kubbeli’deki kalabalığın yaklaşık yüzde 60’ı alışveriş için değil, evine ve işine gidip gelen insanlardan oluşuyor.” dedi.

Kubbeli Caddesi’nin sadece yaya trafiğine açılmış olmasının doğru bir karar olduğunu belirten İhsan Boyraz, fakat sonrasında denetimsizlikten motosiklet ve akülü bisikletler başta olmak üzere her türlü aracın can güvenliğini tehdit eder hâle geldiğini vurguladı.

Boyraz bu konudaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Aslında buranın sadece yaya trafiğine açılması, araç trafiğine kapatılması çok yerinde bir karardı. Ancak gün geçtikçe motosiklet ve akülü bisikletlerin bu yaya yolunu ihlal ederek tehlike saçması, Kubbeli’nin müşterisini kaçırdı. Yaya trafiğine açık olan bir alanda aileler çocuklarının elinden tutmadan yürüyebilmeli, alışverişini yapabilmeli. Hâlbuki bu motosiklet ve akülü bisikletler yüzünden her gün akşama kadar sayısız kazaya ve kavgaya şahit oluyoruz. Rahat alışveriş yapılabilmesi için bu bölgenin sıkı denetlenerek bu araçlardan acilen arındırılması gerekiyor.”Erdoğan Çelebi – Erdoğan Parfümeri
“KARA KEÇİYİ GÖREN, İÇİ YAĞ DOLU ZANNEDERMİŞ…”
Erdoğan Parfümeri sahibi Erdoğan Çelebi de ekonomik durgunluktan yakınanlardan… 20 yıldır Kubbeli’de esnaflık yaptığını söyleyen Erdoğan Çelebi, “Kubbeli Caddesi, Gülabibey’le Saat Kulesi’ni birbirine bağlayan bir geçiş noktası. Buradaki kalabalığa bakıp da işlerin iyi olduğunu sanmayın. Kara keçiyi gören, içi yağ dolu zannedermiş. Burası da o hesap.” dedi.

Erdoğan Çelebi, “Ben 58 yaşımdayım, 20 yıldır buradayım. Esnafın nabzını iyi tuttuğumu düşünüyorum. Bir çok esnaf banka kredisiyle ayakta duruyor. Bu krediler sayesinde borçlarını sürekli öteleme yoluna gidiyor. Hâlinden memnun olan esnaf yok. İşlerinin iyi olduğunu söyleyenler de ‘memnun gibi görünmek’ için öyle konuşuyor. Gıda sektörü dışında iş yapan yok. Piyasalar bitik, esnaf kan ağlıyor.” diye konuştu.Mehmet Eker – Tuğrul Züccaciye
“ASANSÖR GİBİ BİR İNİP, BİR ÇIKIYORUZ”
Tuğrul Züccaciye’den Mehmet Eker ise piyasaların dalgalı bir seyir gösterdiğini dile getirerek, izlenimlerini şöyle aktardı:

“Piyasalar tıpkı asansör gibi bir iniyor, bir çıkıyor. Ramazan ayından bu yana süren bu inişli-çıkışlı hâle akıl erdiremiyoruz. İşler 3 gün iyi olsa, 4 gün durgunlaşıyor. Hâl böyle olunca da bu işler bizi ne güldürüyor, ne de öldürüyor.”Remzi Eret – Taner Spor Giyim
“İŞİNE NASIL BAKARSAN İŞ DE SANA ÖYLE BAKAR”
Kubbeli Caddesi’ndeki Taner Spor Giyim’in sahibi Remzi Eret ise yaz dönemindeki satışlardan son derece memnun olduklarını ifade ederek, “Durgunluk diye bir şey yok. O ne demekmiş öyle? Biz piyasaların durumundan Allah’a çok şükür, gayet memnunuz.” dedi.

1991’den beri Kubbeli Caddesi’nde esnaflık yaptığını vurgulayan Remzi Eret, “Durgunluktan dem vurup, piyasalardan memnun olmayan arkadaşlarımız, işlerine ‘analık’ gözüyle bakıyorlar. Sen işine nasıl bakarsan, işin de sana öyle bakar. Bundan iyisi can sağlığı, daha ne olsun?” ifadelerini kullandı.
Son Güncelleme: 27.08.2014 01:44

banner155